جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن جراحی است مخصوص زنان که، جراح شکل ظاهری لبه داخلی و یا لبه بیرونی واژن را تغییر می دهد و بهبود می بخشند. بر اساس آمار بیشتر خانم هایی که متقاضی عمل لابیاپلاستی هستند، مایل هستن اندازه و یا طول لبه داخلی واژن خود را کاهش دهند. اگرچه تا کنون از نظر تئوری، اندازه مشخصی برای لبه واژن تعریف نشده است، اما بهترین حالت برای اکثر زنان، حالتی است که لبه داخلی واژن از لبه بیرونی آن بیرون نزند. البته قابل ذکر است که در این جراحی، مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس نیز می تواند برداشته شود.

مطالب

جراحی های زیبایی واژن به چه علت انجام می شود؟

بیشتر بانوان از سن 50 سال به بالا، امکان دارد به دلیل تغییرات هورمونی دچار یائسگی شوند که این تغییرات هورمونی می تواند در شل شدن دستگاه تناسلی و یا به کاهش حجم لبه های خارجی دستگاه تناسلی منجر شود. لازم به ذکر است گر چه این مشکلات شاید سطحی به نظر برسد اما می تواند باعث مشکلات بسیار زیادی در زندگی زناشویی شود و یا حتی مشکلات روحی که به افسردگی منجر می شود.

جراحی های زیبایی واژن
جراحی های زیبایی واژن

همچنین ممکن است در سنین جوانی نیز بانوان به علت مشکلات ژنتیکی یا سایر عوامل از ناحیه تناسلی خود احساس رضایت نداشته باشند یا بزرگی لابیاها، بزرگ بودن کلیتوریس، گشاد بودن واژن و … مشکلات زیادی بخصوص در رابطه جنسی برای آن ها ایجاد نماید و بخواهند که برای رهایی از این مشکلات عمل جراحی زیبایی واژن انجام دهند

گشاد شدن واژن

علت گشادی واژن به دلیل تعداد زایمان های زیاد در بانوان می باشد و مشکلات ژنتیکی هم در این ضمینه بی تاثیر نیست. گشاد شدن واژن می تواند دلایل مختلفی چون افزایش سن، مشکلات ژنتیکی و یا بارداری باشد و در صورتی که فرد تحت درمان قرار نگیرد می تواند مشکلاتی چون بی اختیاری مدفوع و ادار، احساس خارش و سوزش و … به وجود آورد .

برای برطرف کردن گشادی واژن شما عزیزان می توانید با انجام جراحی زیبایی واژن علاوه بر درمان مشکلات، از شل شدن واژن هم جلوگیری کنید .

کاندیدای جراحی زیبایی واژن

 • کسانی که زایمان طبیعی انجام داده اند .
 • افرادی که دچار مشکلات ژنتیکی بوده اند .
 • افرادی که از افتادگی دستگاه تناسلی خود راضی نیستند .
 • افرادی که دچار گشادی واژن هستند .
 • افرادی که به علت مشکلات ناحیه تناسلی از رابطه جنسی لذت نمی برد.

جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن برای چه افرادی مناسب نیست؟

جراحی زیبایی واژن، برای بانوانی که به بیماری های موضعی دچار هستند مناسب نیست، و دیگر بانوان می توانند این جراحی را انجام دهند.

هدف از انجام جراحی های زیبایی واژن

جراحی های زیبایی واژن هر یک به هدف و منظور خاصی انجام می شود و ویژگی های منحصر بفرد خود را دارد. از اهداف انجام این اعمال جراحی می توان به این اینفوگرافیک اشاره کرد:

هدف از انجام جراحی های زیبایی واژن
هدف از انجام جراحی های زیبایی واژن

آمادگی قبل از جراحی زیبایی واژن

 1. انجام تست عفونت واژن
 2. انجام آزمایش سرطان گردن واژن
 3. تست پاپ اسمیر
 4. دوش گرفتن قبل از جراحی واژن
 5. رعایت بهداشت فردی

اقدامات لازم بعد از جراحی زیبایی واژن

 • در صورت ایجاد درد نگران نباشید و یک مسئله کاملاً طبیعی است بعد از گذشت چند روز برطرف می شود .
 • بعد از جراحی زیبایی واژن می توانید بعد از دو یا سه روز به فعالیت روزمره خود ادامه دهید .
 • مقاربت جنسی در افراد متفاوت است در برخی بعد از چند روز از گذشت جراحی زیبایی واژن و در برخی دیگر بعد از 1 یا 2 ماه می توانند داشته باشند .
 • از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های سنگین خودداری کنید .
 • دوش آب گرم تا 7 روز بعد از جراحی زیبایی واژن ممنوع می باشد .

توجه داشته باشید یکی از سوال های متداولی که از دکتر مصباح در جراحی زیبایی واژن پرسیده می شود، در مورد درد جراحی است در پاسخ به این دسته از دوستان باید گفت انجام جراحی زیبایی واژن دردی ندارد. اما بعد از جراحی ایجاد درد جزئی طبیعی است.

دکتر سمیرا مصباح
دکتر سمیرا مصباح

جلسات مورد نیاز در جراحی زیبایی واژن

توجه داشته باشید، در جراحی زیبایی واژن تعداد جلسات در افراد متفاوت است اما به طور کلی فاصله درمانی بین 30 تا 60 روز انجام می شود .شما می توانید با مراجع به پزشک بعد از معاینه به طور دقیق از پزشک خود اطلاعات کسب کنید .

ماندگاری جراحی زیبایی واژن

ماندگاری جراحی زیبایی واژن بسیار عالیست و بعد از اولین جلسه می توانید نتایج را به خوبی مشاهده کنید.

جراحی زیبایی واژن و مقاربت جنسی

بعد از جراحی واژن نیاز است بانوان به خوبی استراحت کنند و با توجه به بیمار معمولاً 45 روز در نظر گرفته می شود که طی این مدت بهتر است بانوان هیچ گونه تماس جنسی نداشته باشند .

هزینه جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن، به دلیل این که جزء جراحی زیبایی محسوب می شود تحت پوشش بیمه نیست برای هزینه دقیق لازم است شما توسط پزشک معاینه شوید و با توجه به تعداد جلسات و شدت درمان هزینه محاسبه می شود زیرا تعداد جلسات برای هر فرد متفاوت است .

انواع جراحی های زیبایی واژن

انواع جراحی هایی که موجب زیبا سازی واژن و ترمیم واژن انجام می شود عبارتند از:

 • واژینوپلاستی
 • لبیاپلاستی
 • پرینوپلاستی
 • فرونوپلاستی

انواع روش های لابیا پلاستی

لابیا پلاستی به دو روش انجام می شود:

 1. این عمل را می توان به صورت کاملا بیهوش در اتاق عمل انجام داد.
 2. یا این عمل را تحت بی حسی موضعی با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ به صورت سرپایی انجام شود. این عمل طوری انجام می شود که نیازی به بخیه نداشته باشد. این نوع روش برای انجام لابیا پلاستی از بقیه روش های تعریف شده در حال حاضر بهتر است و نتایج مطلوب تری را هم به همراه دارد.

تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی

برای زیبا تر کردن و بهبود بخشیدن به عملکرد قسمت داخلی و خارجی واژن، یک روش جراحی زیبایی واژن به اسم واژینوپلاستی وجود دارد. خانم هایی که بر اثر بالا رفتن سن و طی کردن روند طبیعی پیری و همچنین آسیب هایی که به لابیا ها و بافت های داخلی یا دهانه ی رحم بر اثر زایمان طبیعی به وجود می آید، اغلب خواستار انجام این جراحی زیبایی می باشند.

ممکن است با وارد شدن این آسیب ها خانم ها دچار گشاد شدن کانال واژن و کاهش میزان اصطحکاک در رابطه ی جنسی شوند، که با انجام جراحی زیبایی واژینوپلاستی می توانند این آسیب ها را برطرف کنند و باعث احساس رضایت بیشتر در رابطه ی جنسی شوند. این جراحی باید توسط متخصص زنان و جراح زیبایی واژن صورت گیرد و همچنین این جراحی تحت بیهوشی عمومی در بیمارستان انجام می شود.

جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن

یک تکنیک استاندارد وجود دارد که طبق آن پزشکان میزان شل شدگی و افتادگی واژن را محاسبه می کنند. این روش پاپکیو نام دارد که میزان شل شدگی واژن را به 5 مرحله (4،3،2،1،0) تقسیم می کند.

مرحله ی اول: پزشک بعد از انجام معاینات تشخیص می دهد که فرد در چه مرحله ایی وجود دارد. پس از تشخیص اگر فرد در مرحله ی 0 و 1 باشد می توان با استفاده از روش های غیر تهاجمی مانند لیزر به صورت سرپایی برای کلاژن سازی و حل مشکل گشادی واژن بپردازد.

مرحله ی دوم: اگر پس از انجام معاینات پزشک به این نتیجه برسد که فرد در مرحله ی 2 قرار دارد اغلب انجام روش عمل جراحی APR را توصیه می کند. در انجام این جراحی فاشیای جلویی و پشتی( فاشیا یا همان میوفاشیا بافت سفت و محکمی است که عضلات و استخوان های فرد را احاطه می کند. این بافت ها در عین حال که بسیار سفت هستند اما انعظاف پذیر هم هستند.) ترمیم می شود.

مرحله ی سوم: گشادی و شل شدگی واژن در مرحله های 3و4 بیشتر است. با انجام این جراحی زیبایی، علاوه بر ترمیم دیواره های جلویی و پشتی واژن باید برای فیکس کردن واژن به لیگامان های لگنی از ساسپنشن نیز استفاده کرد.

هدف انجام جراحی زیبایی به روش واژینوپلاستی چیست؟

 • میزان میل جنسی افزایش میابد.
 • بی اختیاری در ادرار( بی اختیاری ادراری به این معناست که فرد دچار نشت غیر ارادی ادرار می شود به صورتی که فرد ممکن است هنگام سرفه، عطسه، خنده، ورزش یا رابطه ی جنسی نتواند خودش را کنترل کند.) درمان می شود.

پرینورافی

پرینورافی همان از بین برد گشادی واژن می باشد. هنگامی که فردی بر اثر آسیب دیدگی دچار گشادی واژن یا پارگی شده باشد می تواند با انجام عمل پرینه پلاستی این مشکل را حل کند. در این روش بیمار می تواند مقداری چربی یا ژل به لبه های واژن تزریق کند تا آن ها را برجسته کند.

عمل پرینورافی
عمل پرینورافی

چه عواملی به ناحیه ی پرینه آسیب وارد می کند؟

زایمان طبیعی: زایمان طبیعیريال یکی از مهم ترین عامل هایی است که به واژن و پرینه(perineum: به محدوده ی میان منطقه ی تناسلی و مقعد پرینیوم گفته می شود. این نام هم برای جنس مونث و هم برای جنس مذکر استفاده می شود.) آسیب وارد می کند. در زایمان طبیعی گاهی اوقات پزشک مجبور می شود برای اینکه نوزاد راحت تر به دنیا آید قسمتی از پرینه را برش بزند.

به این برش ایجاد شده هنگام زایمان طبیعی اپیزیوتومی گفته می شود. پس از انجام زایمان ناحیه ی پرینه که برش خورده را بخیه می زنند، اما اگر این کار به درستی انجام نشود ممکن است موجب به وجود امدن مشکلاتی از قبیل درد و ناراحتی و حتی به جای ماندن جای زخم شود.

کاهش وزن شدید: هنگامی که فرد دچار کاهش وزن شدید شود ممکن است عضلات ناحیه ی پرینه و بافت های اطرافش دچار افتادگی یا شل شدگی دائمی شود.

افزایش سن: هنگامی که سن بالا می رود بدن انسان دچار تغییر و تحولاتی می شود، همچنین لازم است بدانید که یائسگی همچون بالا رفتن سن موجب ایجاد این تغییرات می شود. یکی از این تغییرات بعد از سن یائسگی شل شدن و اویزان شدن عضلات و بافت های ناحیه ی واژن می باشد که همین امر در روند روابط جنسی تاثیر منفی می گذارد.

چاقی: هنگامی که فرد دچار چاقی بیش از اندازه شود ممکن است به بافت های اطراف واژن و پرینه فشار وارد شود و به خاطر همین فشار ممکن است بافت آن ناحیه قدرت کشسانی خود را از دست بدهد و به مرور زمان باعث شل شدن عضلات ان ناحیه می شود.

عوارض عمل پرینورافی چیست؟

 1. خون ریزی
 2. درد
 3. عفونت
 4. تورم
 5. لخته شدن خون
 6. آسیب به اندام های مجاور مانند راست روده
 7. مشکلاتی که بر اثر بیهوشی به وجود می آید
 8. بی حسی در نزدیکی محلی که برش انجام شده است.

فرونوپلاستی چیست؟

فرونوپلاستی، یکی از رایج ترین جراحی زیبایی واژن به شمار می آید که در آن کلاهک کلیتوریس( بخشی از اندام جنسی زنانه است که در پستانداران و تعداد محدود دیگری از حیوانات وجود دارد.) برداشته یا کوچک می شود. در تمام طول انجام عمل فرونوپلاستی پزشک متخصص به برداشتن و کوچک کردن پوست اضافه و دارای ضخامت می پردازند.

مزایای جراحی فرونوپلاستی چیست؟

این جراحی زیبایی مزایای زیادی را به دنبال دارد، اما از مهم ترین آن ها می توان به امکان دستیابی سریع تر به اوج لذت در رابطه ی جنسی اشاره کرد.

فرونوپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

این جراحی، برای افرادی که هنگام رابطه ی جنسی تحریک پذیری سختی دارند و نمی توانند به ارگاسم برسند توصیه می شود.

دکتر سمیرا مصباح
دکتر سمیرا مصباح

جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن جراحی زیبایی واژن

سوالات پرتکرار شما عزیزان

ویزیت های بعد از جراحی چگونه است؟

یک هفته بعد از جراحی برای بررسی وضعیت بخیه ها اولین ویزیت لازم است. یک ماه بعد از جراحی برای بررسی نتیجه نهایی و تعیین آمادگی برای شروع آمادگی جنسی نیاز به معاینه خواهد بود.

هزینه جراحی لابیاپلاستی چه قدر است؟

هزینه این جراحی براساس ضخامت لبیا از 4 میلیون تا 7 میلیون متغبیر است.

آیا لابیاپلاستی یا عمل ناحیه تناسلی نیاز به بیهوشی دارد؟

لابیاپلاستی جز جراحی های سبک محسوب می‌شود و معمولاً به صورت سرپایی قابل انجام است و نیاز به بیهوشی ندارند و تحت بی حسی موضعی قابل انجام است.

آیا عمل لابیاپلاستی دردناک است؟

خیر. معمولاً با بی حسی موضعی در چند مرحله درد قابل کنترل است و کاملا بدون درد انجام می‌شود.

لابیاپلاستی و عمل ناحیه تناسلی چقدر طول میکشد؟

معمولاً عمل ناحیه تناسلی و لابیاپلاستی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

لابیاپلاستی را آیا می‌توان در افرادی که هنوز ازدواج نکرده‌اند ولی لابیا های بزرگ دارند انجام داد؟

بله . لابیاپلاستی مشکلی برای بکارت دختران ایجاد نمی‌کند و در همه افراد ۱۸ سال به بالا چه ازدواج کرده باشند و چه ازدواج نکرده باشند قابل انجام است و محدوده سنی خاصی برای لابیاپلاستی وجود ندارد.

آیا جای بخیه ها (اسکار) در لابیاپلاستی باقی می‌ماند؟

خیر. به علت اینکه خونرسانی به ناحیه ناحیه تناسلی بسیار خوب است و بخیه ها در صورت نیاز به صورت زده می‌شود جای بخیه ها باقی نمی‌ماند. در ضمن اگر لابیاپلاستی با لیزر واژینال انجام شود در روش استفاده از لیزر ، میتوان همزمان برش و انعقاد خون را انجام داد و نیازی به بخیه نیست.

آیا لابیاپلاستی روی لذت جنسی تاثیر دارد؟

اعصاب حس جنسی که باعث لذت جنسی می‌شوند اکثراً در ناحیه کلیتوریس و در نقطه جی در داخل ناحیه تناسلی قرار دارند و نه روی لابیا مینور ، در نتیجه با عمل لابیاپلاستی ( کوچک کردن لابیا مینور ها) میل جنسی کاهش نمی یابد. از سوی دیگر با زیباتر شدن ناحیه تناسلی و افزایش اعتماد به نفس باعث میشود فرد احساس بهتری از خود داشته باشد و رضایت جنسی بیشتری در رابطه جنسی داشته باشد.

چند روز بعد از لابیاپلاستی می‌توان به سر کار برگشت؟

بعد از عمل نیاز به دو روز استراحت در منزل هست و تا یک هفته می توان از مرخصی شغلی استفاده کرد.

آیا لابیاپلاستی سبب تنگ تر شدن ناحیه تناسلی هم می گردد؟

لابیاپلاستی سبب کوچک شدن لابیا ها یا لب های اطراف ناحیه تناسلی می گردد ولی اگر ناحیه تناسلی هم دچار گشاد شدگی باشد می توان همزمان با لابیا پلاستی ، پرینورافی و تنگ گردن واژن را انجام داد.

جهت روشن کردن پوست ناحیه ناحیه تناسلی آیا می توان ان را همراه لابیاپلاستی انجام داد؟

بله. می‌توان با استفاده از لیزر واژینال سفید کردن ناحیه تناسلی را همزمان با لابیاپلاستی انجام داد.

جراحی کلیتوریس با لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

در برخی مواقع همراه با بزرگی و غیر قرینگی لبیا ها,افزایش سایز و ضخامت و افتادگی پوست اطراف کلیتوریس را داریم که علاوه بر نارضایتی از شکل ظاهری می تواند با پوشاندن اعصاب حسی کلیتوریس سبب کاهش میل جنسی شود. در این مواقع جراحی همزمان با لبیا پلاستی صورت می گیرد تا شکل بیرونی ناحیه تناسلی از نظر سایز متناسب شده باشد و به بهترین نتیجه در جراحی بیمار برسیم.

آیا این جراحی در مطب انجام می شود؟

انجام جراحی های زیبایی به طور کلی در مطب ممنوع است و فقط در مراکز درمانی این جراحی ها را باید انجام داد. اما تزریق ژل، تنگ کردن واژن با لیزر و لیفت مثانه و واژن، برطرف کردن بی اختیاری ادرار و انواع معاینه های دوره ای سلامت در بانوان را می توان در مطب انجام داد و هیچ گونه ممانعتی وجود ندارد.

آیا مشکل به ارگاسم نرسیدن با جراحی واژن برطرف می شود ؟

با انجام جراحی پرینورافی، تزریق چربی و یا لابیاپلاستی می توان این مشکل را درمان کرد. در واقع روش های ذکر شده علاوه بر برطرف کردن این مشکل باعث برطرف کردن چین های لابیا و سفید کردن واژن نیز می شود .

منظور از جوانسازی واژن چیست ؟

روش های متفاوتی برای جراحی زیبایی واژن وجود دارد مانند پرینورافی، تزریق چربی و یا … که با توجه به معاینه واژن پزشک بهترین روش را به شما پیشنهاد می کند .

آیا در دوران بارداری می توان تنگی واژن انجام داد ؟

شما عزیزان می توانید بعد از گذشت 6 ماه تنگ کردن واژن را انجام دهید .

درمانی برای درد به هنگام مقاربت جنسی وجود دارد ؟

روش های مختلفی برای این درمان وجود دارد که می توانیم با استفاده از تکنولوژی جدید به درمان آن اقدام کنیم. برای مثال شاید ممکن است به دلیل تنگی بیش از حد واژن باشد که با کمک جراحی زیبایی واژن می توانیم این مشکل را برطرف کرد .

دلایل گشادی واژن چیست ؟

امکان دارد به دلیل ژنتیک فرد و یا زایمان طبیعی واژن گشاد شود، اما عوامل دیگر مانند افزایش سن، افزایش وزن نیز می تواند تاثیر گذار باشد، که با استفاده از روش های مختلف درمانی مانند تنگ کردن واژن با نخ، لیفت و یا لیزر قابل درمان است.


دکتر سمیرا مصباح
اینستاگرام دکتر سمیرا مصباح را دنبال کنید

مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست