عمل زیبایی واژن چیست؟

عمل جراحی کوس

عمل زیبایی واژن روشی موثر در تغییرات واژن است. روش‌های زیادی برای جراحی زیبایی واژن وجود دارد. برخی روش‌ها مربوط به زیبایی واژن بوده و برخی دیگر روش‌های تنگ کردن واژن است. بیماران گاهی به این روش‌ها جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زنان، جوانسازی واژن، جراحی جوانسازی دستگاه تناسلی خانم‌ها یا جراحی پلاستیک واژن می‌گویند.

عمل جراحی کوس

این روش‌ها علاوه بر جوانسازی در بهبود برخی مشکلات مثل بی‌اختیاری ادرار یا کاهش میل جنسی نیز موثر است

۱. زیبایی واژن با تزریق ژل

تزریق فیلرهای پوستی به خصوص تزریق ژل یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود بافت ناحیه تناسلی است. در این روش معمولا از فیلرهای بر پایه اسید هیالورونیک استفاده می‌شود. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن وجود داشته و هیچ ضرری ندارد. متخصص ژل را به دیواره داخلی واژن و گاهی به کلیتوریس تزریق می‌کند. نگران درد در هنگام تزریق نباشید. زیرا قبل از تزریق از کرم بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود.

این روش می‌تواند به درمان بی‌اختیاری ادرار نیز کمک کند. ایجاد حجم با استفاده از ژل باعث بهبود مجرای ادرار می‌شود. همچنین به کاهش درد در طول رابطه جنسی به دلیل خشکی واژن کمک می‌کند. نتایج این روش بین ۱۲ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد.

۲. زیبایی واژن با تزریق چربی

این روش نیز همانند روش تزریق ژل است. با این تفاوت که از چربی بدن خود شخص برای حجم‌دهی به ناحیه واژن استفاده می‌شود. برای تزریق چربی ابتدا چربی از یک ناحیه (معمولا شکم یا ران) با لیپوساکشن برداشته شده و به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. زمانی که لابیا به حجم‌دهی نیاز داشته باشد، جراح از این روش استفاده می‌کند.

عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس

۳. زیبایی واژن با کربوکسی تراپی

این روش غیرتهاجمی و بدون جراحی است. باعث ترمیم و بازسازی بافت واژن می‌شود. در کربوکسی تراپی گاز دی‌اکسید کربن به ناحیه واژن تزریق می‌شود. برای این ناحیه معمولا ۶ تا ۸ تزریق کافی است. پس از تزریق مویرگ‌ها تحریک شده و گردش خون افزایش پیدا می‌کند.

کربوکسی تراپی حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. اکثر بیماران هیچ دردی را حس نمی‌کنند. بعد از تزریق ناحیه واژن متورم می‌شود. اما این حالت ۳۰ دقیقه بعد از بین می‌رود. این روش علاوه بر جوانسازی واژن باعث کنترل بی‌اختیاری ادرار و گاهی افزایش ارگاسم می‌شود.

۴. عمل زیبایی واژن لابیاپلاستی

در عمل لابیاپلاستی لبه‌های کوچک واژن اصلاح شده و اندازه آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. این جراحی رایج‌ترین عمل زیبایی واژن محسوب می‌شود. طبق مطالعات انجام شده رضایت از این عمل بالای ۹۰% است. خانم‌ها به دلایل مختلفی از جمله درد ناشی از پیچ خوردن و کشیده شدن لابیا‌ها به خصوص هنگام رابطه جنسی یا دوچرخه‌سواری عمل لابیاپلاستی را انجام می‌دهند. همچنین ممکن است، به دلیل عدم تقارن در این لبه‌ها جراحی انجام شود.

هدف از این جراحی کاهش اندازه لبه‌های کوچک است. بعد از عمل، لبه‌های کوچک توسط لبه‌های بزرگ پوشیده شده و دیده نمی‌شوند. عمل زیبایی واژن با بی‌حسی یا تحت بیهوشی انجام می‌شود. کل زمان عمل بین ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.

۵. عمل زیبایی کلیتوریس (جراحی هودکتومی یا کلیتورال هود ریداکشن)

چین و چروک‌های اضافی بافت اطراف کلیتوریس را می‌توان با عمل زیبایی کلیتوریس از بین برد. این روش اغلب همزمان با لابیاپلاستی انجام می‌شود. این چین‌ها می‌توانند برآمدگی ایجاد کنند. به خصوص بعد از عمل لابیاپلاستی چین‌ها بیشتر مشخص می‌شوند. انجام این عمل همزمان با عمل لابیاپلاستی ظاهر دستگاه تناسلی را بهتر کرده و تعادل ایجاد می‌کند.

عمل جراحی کوس

عمل هودکتومی را می‌توان با بی‌حسی موضعی یا تحت بیهوشی انجام داد. میزان بافت اضافی با توجه به آناتومی دستگاه تناسلی فرد مشخص می‌شود. شکل و اندازه چین‌ها تنوع گسترده‌ای دارد. در بیشتر بیماران پس از عمل لابیاپلاستی برشی به شکل Y در ناحیه اطراف کلیتوریس ایجاد می‌شود. این برش‌ها معمولا با بخیه جذبی دوخته می‌شوند.

۶. عمل لابیاماژورپلاستی (عمل لابیاپلاستی ماژور)

بخش بیرونی واژن که دارای مو است، لابیای ماژور یا لبه بزرگ بیرونی نامیده می‌شود. جراحی لابیاماژورپلاستی با هدف کوچک کردن قسمت بیرونی لابیا انجام می‌شود. این عمل برای افرادی که لبه بیرونی ناحیه تناسلی آن‌ها بزرگ است، انجام می‌شود. این خانم‌ها ممکن است، هنگام فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری دچار مشکل شوند. همچنین ممکن است، برخی خانم‌ها هنگام پوشیدن شلوار تنگ یا لباس‌هایی مثل مایو از برجستگی این ناحیه معذب باشند.

این روش نیز همانند روش‌های دیگر عمل زیبایی واژن با بی‌حسی موضعی یا تحت بیهوشی انجام ‍می‌شود. در این جراحی معمولا لابیا‌ها کوچک و سفت می‌شوند. بیمارانی که پوست اضافی دارند، پس از عمل بهبود پیدا کرده و در حالت ایستاده افتادگی مشاهده نمی‌کنند.

۷. عمل زیبایی واژن مونس پلاستی

این جراحی پلاستیک برای کاهش برآمدگی و رفع افتادگی در ناحیه مونس (قسمت بالایی ناحیه تناسلی که دارای مو است) استفاده می‌شود. برخی از خانم‌ها در ناحیه مونس دچار افتادگی پوست و چربی اضافی هستند. این برآمدگی زمان پوشیدن لباس‌های تنگ یا لباس شنا مشخص‌تر می‌شود.

در این نوع جراحی با توجه به اندازه بافتی که باید برداشته شود، از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی استفاده می‌کنند. گاهی در جراحی مونس پلاستی تنها برداشتن پوست اضافی کافی است. اما در برخی خانم‌ها با چربی زیاد، جراح باید لیپوساکشن انجام دهد.

انواع مشکلاتی که زنان در ناحیه واژن با آن مواجه هستند کدامند؟

  •     چروکیدگی و شل شدگی واژن
  •     افزایش حالت ارتجاعی واژن ( در اصطلاع عامیانه گشادی واژن)
  •     لابیا های بزرگ
  •     لابیاهای غیر قرینه
  •     از بین رفتن لذت جنسی در زنان به واسطه گشادی دهانه واژن
  •     کاهش جذابیت جنسی زنان برای همسرانشان به واسطه از بین رفتن زیبایی ظاهری واژن و کاهش کیفیت جنسی در رابطه جنسی
  •     کاهش اعتماد به نفس زنان به جهت مشکلاتی که در ناحیه واژن با آن روبرو هستند.

جراحی زیبایی واژن چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از افراد با جراحی زیبایی واژن آشنایی دارند. اما تکنیک‌های مورد استفاده در این جراحی را نمی‌شناسند. جراحی زیبایی واژن لابیاپلاستی با سه تکنیک انجام می‌شود.

عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس

تکنیک Trim: متداول‌ترین روش لابیاپلاستی روش ترمیمی یا Trim است. در این تکنیک برش عمودی در طول لابیا ایجاد می‌شود. جراح این کار را با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر انجام می‌دهد. پس از ایجاد برش بافت اضافی واژن برداشته شده و پوست بخیه زده می‌شود. معمولا در این روش از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود.

تکنیک Wedge: در این تکنیک بافت از مرکز لابیای داخلی برداشته می‌شود. جراح قسمتی از بافت را از ضخیم‌ترین قسمت لابیا به شکل V بریده و خارج می‌کند. مهم‌ترین مزیت این روش این است، که جای زخم کمتر دیده می‌شود.

روش های لابیاپلاستی روش Trim و Wedge
روش های لابیاپلاستی روش Trim و Wedge

تکنیک DE-epithelialization: این تکنیک اولین بار در سال 2000 رایج شد. امروزه همانند دو روش قبلی محبوبیت دارد. جراح در این روش قسمتی از بافت داخلی لابیاها را خارج می‌کند و ناحیه برش را با بخیه می‌بندد. این روش مشابه تکنیک Trim است. با این تفاوت که تنها از قیمت داخلی لابیا، بافت برداشته می‌شود.

سوالات پر تکرار مراجعین

چرا زنان به دنبال عمل زیبایی واژن هستند؟

اهداف زنان متقاضی لابیاپلاستی در دو گروه زیبایی و درمانی قرار می گیرد.ممکن است فرد به جهت زیبایی احساس نیاز به این عمل داشته باشد یا در مواردی که بزرگی لابیاها سبب درد و سوزش در زمان نزدیکی و ورزش یا پوشیدن لباسهای تنگ و یا عفونت مکرر شود ، نیاز به عمل داشته باشند.

عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس عمل جراحی کوس

آیا عمل زیبایی واژن سبب کاهش حس جنسی می شود؟

خیر، حس جنسی و ارگاسم زنان مربوط به تحریک کلیتوریس و تحریک نقطه ی جی است که داخل واژن قرار دارد. و اعصاب دخیل در ارگاسم در لابیاها قرار ندارند. عمل زیبایی واژن(لابیاپلاستی) روی لبه های داخلی واژن (لابیامینور) انجام می شود که نقشی در ارگاسم و رسیدن به حداکثر ارضای جنسی ندارد و بنابراین این عمل زیبایی باعث کاهش یا از بین رفتن حس جنسی و ارگاسم در خانم ها نمی شود.

آیا جراحی زیبایی واژن درد دارد؟

خیر ، در موارد استفاده از بی حسی موضعی قبل از انجام جراحی، داروی بی حسی در محل عمل تزریق میشود و طی عمل هیچگونه دردی احساس نمی شود. در موارد جراحی در اتاق عمل هم با توجه به بیهوشی یا بی حسی از ناحیه کمر، هیچ دردی احساس نمی شود.

آیا این عمل برای روشن سازی واژن هم مفید است؟

در جراحی لابیاپلاستی، بخش های تیره ی لابیاهای مینور برداشته می شود .ولی در روشن شدن پوست ناحیه ژنیتال و کشاله های ران هیچ اثری ندارد..


دکتر سمیرا مصباح
اینستاگرام دکتر سمیرا مصباح را دنبال کنید
تلفن: 09364356609