آیا لابیاپلاستی همان ختنه است

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی این سوال که آیا لابیاپلاستی همان ختنه است می پردازیم.

لابیاپلاستی، جراحی زیبایی است که به منظور تغییر شکل و اندازه لبه‌های خارجی واژن (لابیا مینورا و لابیا ماژورا) انجام می‌شود. این عمل می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله رفع ناراحتی فیزیکی ناشی از اصطکاک و فشار در هنگام فعالیت‌های بدنی یا پوشیدن لباس‌های تنگ، بهبود ظاهر برای افزایش اعتماد به نفس و بهبود تجربه‌های جنسی انجام شود. فرآیند لابیاپلاستی با بررسی‌های اولیه توسط جراح زیبایی آغاز می‌شود، که در آن انتظارات، اهداف و نگرانی‌های بیمار بررسی و ارزیابی می‌گردد. این جلسات مشاوره ای توسط دکتر سمیرا مصباح به بیمار کمک می‌کند تا دیدگاه واضحی نسبت به نتایج مورد انتظار و روند بهبودی پس از عمل داشته باشد. علاوه بر این، جراح روش‌های مختلف جراحی را توضیح می‌دهد و بر اساس ویژگی‌های فیزیکی و اهداف بیمار، بهترین گزینه را پیشنهاد می‌کند.

آیا لابیاپلاستی همان ختنه است - دکتر سمیرا مصباح

ختنه در زنان چگونه است؟

در راستای پاسخ به اینکه آیا لابیاپلاستی همان ختنه است، لازم است تا موضوع ختنه در زنان را به خوبی بررسی کنیم.
ختنه در زنان، که با نام‌های دیگری نظیر ختنه زنانه، تغییر دادن اندام‌های جنسی زنانه یا جراحی تناسلی نیز شناخته می‌شود، عبارت است از هر گونه عمل جراحی که طی آن بخش‌هایی از اندام‌های تناسلی زنانه بدون دلیل پزشکی برداشته می شود و این اقدامات معمولاً به منظور رسیدن به یک هدف فرهنگی، اجتماعی یا هر دو انجام می‌گیرد. این عمل می‌تواند شامل برداشتن همه یا بخشی از کلیتوریس، برداشتن تمام یا قسمتی از لب‌های داخلی و یا خارجی واژن (لابیا) یا دوختن واژن باقی‌مانده (که به آن اینفیبولیشن یا فیبروزاسیون گفته می‌شود) باشد.
همچنین درمان خشکی واژن نیز باید زیر نظر پزشک متخصص صورت بپذیرد.

عواقب ختنه در زنان

عواقب ناشی از ختنه زنان می‌تواند شدید و دائمی باشد. علاوه بر درد و خونریزی در زمان انجام، این عمل منجر به عفونت‌های جدی، مشکلات ادراری، کیست‌ها، ناباروری، مشکلات هنگام زایمان و نیاز به جراحی‌های بیشتر می شود. همچنین می‌تواند تاثیرات روانی عمیقی از جمله استرس پس از عمل، اختلالات جنسی و مشکلات در روابط بر جای بگذارد.
سازمان‌های بهداشتی و حقوق بشری بین‌المللی، از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان ملل متحد (UN)، ختنه زنان را یک نقض حقوق بشر و یک شکل از خشونت علیه زنان و دختران تلقی می‌کنند.
آیا لابیاپلاستی همان ختنه است = بیشتر بدانید

آیا لابیاپلاستی همان ختنه محسوب می شود؟

عمل لابیاپلاستی و ختنه دو روش جراحی متفاوت هستند که به منظورهای مختلف و بر روی نواحی متفاوتی از بدن انجام می‌شوند. این روش ها هرچند که هر دو می‌توانند به دسته‌ای از جراحی‌های انجام شده در نواحی تناسلی تعلق داشته باشند، اما اهداف، مزایا و خطرات مختص به خود را دارند.

ختنه (Circumcision)

در خصوص بررسی این سوال که آیا لابیاپلاستی همان ختنه است،ختنه یک روش جراحی است که غالباً بر روی آلت تناسلی مردان انجام می‌شود و شامل برداشتن پوست اضافی موسوم به پیش‌پوست است. عمل لابیاپلاستی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله بهداشتی، دینی، فرهنگی، یا پزشکی انجام شود. در مواردی که ختنه بر روی زنان انجام می‌شود، به آن ختنه زنان گفته می‌شود که شامل برداشتن بخش‌هایی از اندام‌های تناسلی خارجی زنانه است.

لابیاپلاستی (Labiaplasty)

لابیاپلاستی، از سوی دیگر، یک نوع جراحی زیبایی است که روی اندام‌های تناسلی زنانه انجام می‌شود و شامل تغییر شکل یا اندازه لابیا مینور (لبه‌های داخلی) و گاهی اوقات لابیا ماژور (لبه‌های خارجی) می‌باشد. این عمل می‌تواند به دلایل زیبایی یا برای رفع ناراحتی ناشی از بزرگی، نامتقارنی، یا تغییر شکل لابیاها انجام شود. هدف از لابیاپلاستی معمولاً بهبود ظاهر و احساس راحتی بیشتر در فعالیت‌های روزمره یا هنگام برقراری روابط جنسی است.
 

آیا لابیاپلاستی همان ختنه است + نکات مهم

تفاوت‌های کلیدی

در راستای بررسی این موضوع که آیا لابیاپلاستی همان ختنه است، بهتر است تا تفاوت کلیدی این دو موضوع را به خوبی با یکدیگر بررسی نماییم.

  • هدف و کاربرد: ختنه بیشتر به دلایل دینی، فرهنگی و بهداشتی انجام می‌شود در حالی که لابیاپلاستی غالباً برای بهبود ظاهر و راحتی بیشتر انجام می‌گیرد.
  • ناحیه انجام: ختنه معمولاً بر روی آلت تناسلی مردان انجام می‌شود (با استثنائات نادر در زنان)، در حالی که لابیاپلاستی تنها بر روی اندام تناسلی زنانه به ویژه بر روی لابیا مینور و ماژور صورت می گیرد.
  • روش‌های جراحی: روش‌ها و تکنیک‌های استفاده شده در ختنه و لابیاپلاستی متفاوت هستند. ختنه عمدتاً شامل برداشتن پوست است، در حالی که لابیاپلاستی ممکن است شامل کاهش اندازه، بازسازی، یا تغییر شکل لابیا باشد.
  • جنبه‌های اخلاقی و حقوقی: ختنه زنان به شدت مورد انتقاد قرار دارد و ممنوع است. در بسیاری از کشورها به دلیل تأثیرات منفی آن بر سلامت جنسی و جسمی زنان و دختران این امر صورت نمی گیرد. در مقابل، لابیاپلاستی به عنوان یک عمل اختیاری زیبایی دیده می‌شود، که باید با در نظر گرفتن کامل تمام جوانب و با رضایت کامل فرد انجام شود.
  • پیامدهای احتمالی و خطرات: هر دو عمل جراحی دارای خطرات و پیامدهای خاص خود هستند. ختنه می‌تواند به عفونت، درد، و مشکلات در حین برقراری رابطه جنسی منجر شود، در حالی که لابیاپلاستی نیز ممکن است خطراتی مانند عفونت، خونریزی، و نارضایتی از نتایج زیبایی را به همراه داشته باشد.
بیشتر بخوانید:  ابدومینوپلاستی تضمینی در شرق تهران

نتیجه گیری

در این مقاله موضوع و سوال اینکه آیا لابیاپلاستی همان ختنه است را با یکدیگر بررسی کردیم. برای اطلاعات بیشتر و درمان این مشکل می توانید با دکتر سمیرا مصباح مشورت های لازم را انجام دهید.

رزرو نوبت آنلاین

برای رزرو نوبت انواع خدمات درمانی و زیبایی، شما می توانید به صورت آنلاین وقت خود را رزرو کنید. پیش از اقدام به دریافت نوبت، بهترین و کامل ترین مشوره ها در خصوص مشکل مورد نظر به شما ارائه داده می شود.