عمل ناحیه تناسلی (لابیاپلاستی) چیست؟

عمل ناحیه تناسلی

یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین جراحی های  ناحیه تناسلی زنان، لابیاپلاستی است. این روش غالبا در افرادی انجام می شود که لابیاهای بزرگ و یا نامتقارنی دارند. این عمل در سطح دنیا چیزی حدود 40 درصد در حال افزایش است و همین مسئله نیز میزان محبوبیت آن را نشان خواهد داد. دکتر سمیرا مصباح با تجربه بیش از صدها عمل لابیاپلاستی در تهران که یکی از پر طرفدارترین جراحی های در سال های اخیر بوده، در این مقاله به مهم ترین سوالات شما عزیزان در مورد عمل لابیاپلاستی ( ناحیه تناسلی) پاسخ داده است.

عمل ناحیه تناسلی
عمل ناحیه تناسلی

مطالب

عمل لابیاپلاستی چیست؟

در این جراحی لابیا مینورهای بزرگ شده، کوچکتر و متقارن می شوند و چروک های پوست و پوسته های اضافی برداشته می شوند. این عمل می تواند همراه با هودکتومی یا برداشتن پوسته های اضافی کلاهک کلیتوریس انجام شود. این جراحی به چند روش قابل انجام است ،می تواند با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ یا جراحی با تیغ جراحی و یا تلفیق هردو انجام شود. نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها در افراد مختلف تعیین کننده روش جراحی است.

بنابراین عمل لابیاپلاستی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست ولی اگر افرادی کاندید استفاده از لیزر شوند، برش ها نسبت به روش جراحی با تیغ، صاف تر و نمای طبیعی تری خواهند داشت و اگر نیاز به بخیه هم باشید با تعداد خیلی کمتر و در حد یک تا دو بخیه خواهد بود. و نتایج مطلوب تری خواهد داشت. البته تمام این موارد به تجربه، وقت و مهارت و تکنیک جراح بستگی دارد.


آناتومی لابیا

لابیا ماژور یا لابیای بیرونی، دو لایه پوستی است که از استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. لابیاهای بزرگ وظیفه پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه ناحیه تناسلی، لابیا مینور و کلیتوریس را بر عهده دارد. لابیا مینور یا لابیای داخلی، لبه هایی هست که در ورودی دهانه ناحیه تناسلی قرار دارند که بین لابیاهای ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه و ضخامت در بین خانم ها متفاوت است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه ناحیه تناسلی کشیده شده است.

آناتومی لابیا
آناتومی لابیا

علت ایجاد لابیای بزرگ یا لابیای نامتقارن

شایع ترین علت ایجاد لابیای بزرگ، ژنتیک است. البته بارداری و زایمان، تغییرات و اختلالات هورمونی، تماس جنسی مکرر و ورزش های حرفه ای که سبب اصطکاک زیاد در ناحیه ی واژینال می شوند هم می تواند از عوامل لابیاهای بزرگ باشد. لابیاهای بزرگ ممکن است فقط از نظر و اعتماد به نفس در رابطه با شریک جنسی ،برای فرد نامطلوب باشد.

اما در اغلب موارد افراد به علت ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ، درد و سوزش در ناحیه حین رابطه جنسی، درد موقع انجام ورزش هایی مثل دوچرخه سواری ، دویدن یا سوارکاری و همینطور عفونت، جهت انجام عمل لابیاپلاستی مراجعه می کنند.

انواع لابیا

از نظر آناتومیک دو لابیای مینور و ماژور در ناحیه تناسلی خارجی بانوان وجود دارد که در ناحیه تناسلی تاثیر بسزایی دارند. لابیاهای مینور دو لبه پوستی هستند که بلافاصله در اطراف ورودی ناحیه تناسلی قرار دارند. شکل این لابیاها در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است بزرگ یا کوچک، ضخیم یا نازک و تیره یا روشن باشند. فرم مثلثی یا هلالی داشته باشند. از زیر کلیتوریس شروع شده باشند یا تا بالای کلیتوریس امتداد داشته باشند. و به پوسته پوشاننده کلیتوریس متصل شده باشند. که تمام این موارد در ناحیه تناسلی تاثیرگذار هستند.

انواع مختلف لابیا
انواع مختلف لابیا

 همچنین بزرگی لابیاهای مینور می تواند در مستعد کردن فرد به عفونت، احساس درد و سوزش در حین دخول در رابطه جنسی یا ورزش هایی مثل اسب سواری، دوچرخه سواری و دویدن، راه رفتن طولانی، استفاده از لباس های زیر تنگ و شلوار های چسبان و نیز خارش در ناحیه موثر باشند. لابیاهای ماژور، دو تا بالشتک چربی هستند که حد فاصل لابیاهای مینور و کشاله ران قرار دارند.

این بافت ها اثر محافظتی در موارد ضربه به ناحیه تناسلی دارند. از ورود میکروب ها به ناحیه تناسلی تا حدی جلوگیری می کنند. این بافت ها در بعضی افراد بزرگتر و در بعضی کوچکتر هستند. معمولا خانم های لاغر لابیا ماژور کوچکتر و افراد چاق لابیا ماژور بزرگتری دارند. لابیا ماژور اثر پوشاننده بر روی لابیاهای مینور و ورودی ناحیه تناسلی هم دارند و در مواردی که لابیاهای مینور مختصر بزرگ باشد این اثر پوشاننده به و همینطور بهبود کارکرد فرد و پیشگیری از درد و خارش و سوزش حین ورزش، راه رفتن و دویدن، پوشیدن لباسهای زیر و شلوار تنگ یا مایو کمک می کند.

عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی

گاهی لازم است لابیاهای ماژور کوچکتر شوند و گاهی لازم است بزرگتر باشند تا نتیجه اقدامات ناحیه تناسلی بهتر باشد. در موارد خیلی کوچک ممکن است اگر لابیاهای مینور برجسته باشند، در لباس تنگ لابیاهای کوچک مشخص باشد.

از طرف دیگر در مواردی که لابیاهای ماژور خیلی بزرگ باشند (این حالت اغلب در افراد چاق وجود دارد) ممکن است برجستگی زیادی هنگام پوشیدن شلوار تنگ یا مایو دیده شود و این برای خود فرد آزاردهنده باشد. بنابراین در هر دوی این موارد نیاز است که جراحی انجام شود و این جراحی همانطور که قبلا توضیح دادم شامل دو روش لابیاماژور پلاستی و یا تزریق چربی است که برای هر فرد بعد مشاوره با پزشک تعیین می شود.

مزایا انجام عمل ناحیه تناسلی یا لابیاپلاستی چیست؟

انجام عمل لابیاپلاستی دارای مزایای بسیاری است که برخی از آنها عبارت است از:

 1. ایجاد جذابیت در ناحیه بیرونی اندام تناسلی خانم ها و افزایش آن 
 2. افزایش عزت و اعتماد به نفس در رابطه جنسی 
 3. بهبود عملکرد میل جنسی در حین رابطه در زنان
 4. برطرف کردن هر گونه مشکل و عارضه که می تواند در موقع لباس پوشیدن مخصوصا اگر لباس ها تنگ باشند، مشکل ایجاد کند.
 5. رفع چین و چروک هایی که در دستگاه تناسلی زنان وجود دارند.
 6. ایجاد راحتی در هنگام انجام انواع فعالیت های روزانه و ورزشی 

انواع جراحی ناحیه تناسلی

جراحی های ناحیه تناسلی به مجموعه جراحی هایی گفته می شود که در جهت زیباسازی ناحیه تناسلی خارجی خانم ها و رفع اشکالات و ترمیم عیب های ظاهری یا عملکردی هر قسمت انجام می شود. این اعمال جراحی در اصل مربوط به ژنیتالیای خارجی خانم ها است و ربطی به ناحیه تناسلی ندارد. اما به اصطلاح و به صورت عامیانه به آن جراحی ناحیه تناسلی می گویند.

ناحیه تناسلی کانال بین سطح خارجی ناحیه تناسلی و دهانه رحم قرار گرفته و محلی است که در آن رابطه جنسی برقرار می شود. جراحی های در این ناحیه بر روی پوبیس (عانه)، لابیاهای بزرگ (که دو طرف ورودی ناحیه تناسلی را مانند بالشتکی از چربی پوشانده اند)، لابیاهای مینور (لبه های پوستی پوشاننده ورودی ناحیه تناسلی) و پرینه (پوست بین ورودی ناحیه تناسلی و مقعد) انجام می شود. انواع جراحی هایی که روی این ‌نواحی انجام می شود شامل کوچک کردن و ساکشن چربی پوبیس یا تزریق چربی در این ناحیه در بعضی افراد.


 • تزریق چربی به لابیاهای بزرگ
 • لابیا ماژوروپلاستی یا برداشتن پوسته های اضافی و آویزان روی لابیاهای ماژور بدلیل آتروفی شدید چربی در این ناحیه
 • لابیامینوروپلاستی که به صورت کلی لابیاپلاستی گفته می شود.
 • هودکتومی یا برداشتن کلاهک روی کلیتوریس
 • جراحی های تنگ کردن ناحیه تناسلی که جزو جراحی های ناحیه خارجی تناسلی محسوب نمی شود.
 • جراحی برداشتن اسکارهای پوستی روی پرینه که می تواند به علت برش اپی زیوتومی در زمان زایمان طبیعی ایجاد شده باشد.
 • برداشتن ضایعات پوستی مانند خال، منگوله های پوستی، زگیل های پوستی و یا اسکار ناشی از جراحی های کوچک قبلی در این ناحیه.

عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی

لابیامینوروپلاستی چیست؟

لابیامینوروپلاستی جراحی ترمیمی لابیاهای کوچک است. لابیاهای مینور دو لبه پوستی در دو طرف ورودی ناحیه تناسلی است. در بعضی افراد ممکن است بصورت ژنتیکی این لبه های پوستی بزرگ و آویزان باشد. یا به دنبال تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بعد از زایمان بزرگتر شود. گاهی هم به علت وجود اصطکاک زیاد در ناحیه بزرگتر، ضخیم و دارای چین و چروک می شود. این حالت بدنبال ورزش هایی مثل دو، دوچرخه سواری، اسب سواری و یا رابطه جنسی مکرر و در برخی موارد خود ارضایی اتفاق می افتد.

بزرگی این لبه ها ممکن است فقط از نظر نامطلوب باشد ولی در بعضی افراد به دلیل بزرگی شدید، امکان ایجاد عفونت مکرر، خارش و سوزش لبه ها در حین رابطه جنسی یا هنگام پوشیدن لباس های تنگ شود. درد موقع تماس طولانی و درد و سوزش و خارشدر زمان راه رفتن زیاد و یا حین پوشیدن لباس زیر تنگ، مایو، شلوارهای تنگ و چسبان مشکلات دیگری هستند که در اثر لابیاهای مینور غیر طبیعی ایجاد می شود. جراحی لابیامینوروپلاستی روشی است که نه تنها به علت ، بلکه به علت های درمانی و جهت کمک به سلامت خانم ها انجام می شود.

لابیاماژور پلاستی چیست؟

لابیاهای ماژور یا بزرگ، دو بالشتک چربی هستند که در دو طرف لابیاهای مینور قرار دارند. این بالشتک ها ناحیه ی بین لابیا مینور و کشاله ران را پوشانده اند. در بعضی افراد به دنبال کاهش وزن شدید مثلا بعد از بارداریهایی که فرد افزایش وزن زیادی داشته است یا بدنبال جراحی های کوچک کردن معده در افراد بسیار چاق که بیمار کاهش وزن خیلی زیاد داشته، این بالشتک های چربی دچار آتروفی می شود. میزان چربی زیرپوست شدیدا کم می شود. پوست روی لابیاهای ماژور آویزان و چروک می شود.

دکتر سمیرا مصباح
دکتر سمیرا مصباح

جراحی لابیاماژورپلاستی برای برداشتن این پوسته های اضافی انجام می شود. این جراحی تکنیک خاصی دارد و مراقبت های بعد عمل در ایجاد نتیجه مطلوب بسیار تاثیرگذار است. در مورد تزریق چربی در موارد آتروفی مختصر بالشتک چربی زیر لابیاهای ماژور در سایت مطلب گذاشته ام که می توانید آن را مطالعه کنید. این دو روش یعنی تزریق چربی و لابیاماژوروپلاستی هر دو در موارد آتروفی لابیا ماژور ها و کم شدن چربی آنها انجام می شود.

عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی

تفاوت انتخاب این روش ها بر اساس میزان شلی و افتادگی پوست لابیاماژور ها تعیین می شود بنابراین انتخاب نوع عمل برای هر فرد بعد از ویزیت و معاینه توسط متخصص زنان مشخص می شود. پس قبل از هر اقدامی برای این‌کار باید به متخصص زنان جهت مشاوره مراجعه کنید و درخواست انجام یک روش خاص نکنید. چون انتخاب روش بر اساس وضیعت هر فرد متفاوت است.

لابیاماژور پلاستی چیست؟
لابیاماژور پلاستی چیست؟

چه کسانی کاندید مناسب عمل لابیاپلاستی می باشند؟

 • خانم هایی که ۱۸ سال و بالاتر دارند.
 • خانم هایی که دارای سلامت جسمانی هستند.
 • خانم هایی که BMI خوبی داشته باشند.
 • خانم هایی که بیماری خاص و زمینه ای نداشته باشند.
 • خانم هایی که در ناحیه تناسلی خود احساس درد دارند.
 • خانم هایی که از ظاهر لبه های ناحیه تناسلی خود ناراضی هستند.
 • خانم هایی که طی برقراری رابطه جنسی دچار درد و ناراحتی می شوند.
 • خانم هایی که به دلیل درد و بزرگی لابیاهای خود نمی توانند فعالیت های خاصی از قبیل دوچرخه سواری انجام دهند.

روش های مختلف عمل ناحیه تناسلی

انتخاب اینکه چه روشی برای هر فرد باید انجام شود بر عهده جراح و پزشک فرد است. شما بعد از مراجعه جهت مشاوره و معاینه توسط پزشک، از نظر فرم لابیا بررسی می شوید، جراح بر اساس مشکل لابیا، ضخامت لابیا، وجود چین های پوستی اطراف کلیتوریس، بزرگی و افتادگی هود یا کلاهک (پوسته) روی کلیتوریس، نوع عمل را مشخص می کند.تشخیص اینکه عمل ناحیه تناسلی (لابیاپلاستی) با لیزر امکان پذیر است یا خیر نیز بعد از مشاوره مشخص می شود. گاها امکان جراحی با لیزر وجود ندارد و نتیجه مطلوب فقط با جراحی به وسیله تیغ و چاقوی جراحی امکان پذیر است.

عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی

تکنیک تریم (Trim)

لابیاپلاستی یا جراحی ناحیه تناسلی در چند روش استفاده می شود و روش trim resection لبه ای از لابیا که بزرگتر است به اندازه مناسب برداشته می شود. قبل از هر عمل ، محل برش ها با مارکر مشخص شده و سپس جراحی می شود. روش trim برای شخصی که لابیاها تا بالای کلیتوریس ادامه یافته یا پوسته ی کلیتوریس بزرگ دارد مناسب نیست و احتمال ایجاد penis formation وجود دارد در این حالت کلیتوریس برجسته تر از لابیا خواهد بود و برجستگی مشخص و بارزی پیدا می کند که به لحاظ و عملکردی نتیجه ی نامطلوبی است. بنابراین این روش فقط در شخصی قابل انجام است که کلیتوریس بزرگی ندارد و لابیاها تا زیر بافت کلیتوریس امتداد ندارند.

تکنیک وج (Wedge)

روش دیگر جراحی بصورت برداشتن گوه (wedge resection) است که یک بخش گوه ای از روی قسمت برجسته تر لابیا برداشته می شود. افرادی که کاندید این جراحی هستند معمولا لابیاهای بسیار بزرگ و آویزان دارند و لبه لابیا ضخیم بوده و تا روی کلیتوریس کشیده شده و ضخامت آن به حدی است که در صورت برداشتن پوسته یا کلاهک کلیتوریس همزمان، احتمال آسیب به اعصاب کلیتوریس وجود دارد بنابراین در این اشخاص، جراحی برای برداشتن بخش بزرگ و آویزان لابیا به صورت وج (wedge) – تصویر زیر- انجام شده و سعی در ایجاد تناسب قسمت بالا و پایین ورودی ناحیه تناسلی و کلیتوریس می شود.

عمل ناحیه تناسلی

همراه با عمل لابیاپلاستی در بعضی شرایط نیاز به هودکتومی است. اگر در این افراد فقط لابیاپلاستی انجام شود ناحیه فوقانی به علت بزرگی بافت کلاهک کلیتوریس، برجسته و نازیبا می شود و بنابراین حتما نیاز است این بخش هم جراحی و برداشته شود. هودکتومی، تکنیک جراحی خاصی دارد.

این عمل با استفاده از لیزر ممکن نیست و نتیجه مطلوب زمانی به وجود می آید که جراحی از طریق برش با تیغ و چاقوی جراحی و بخیه زدن انجام شود. این جراحی لزوما در کلینیک و اتاق عمل و با استفاده از بیهوشی یا بی حسی نخاعی از ناحیه کمر انجام می شود. قسمت دیگری که در جراحی لابیاپلاستی انجام می شود، لایه های پوستی اضافی در دو طرف لابیاهای مینور است که باید برداشته شوند. این پوسته ها اغلب با برداشتن با لیزر ممکن است ولی اگر ضخیم باشد، نیاز به استفاده از بخیه می شود.

روش های لابیاپلاستی روش Trim و Wedge
روش های لابیاپلاستی روش Trim و Wedge

عمل لابیاپلاستی با لیزر یا تیغ جراحی؟

کاربرد لیزر در لابیاپلاستی در سالهای اخیر بسیار فراوان شده است. در لابیاپلاستی با استفاده از لیزر مونالیزا سری دستگاه یا هندپیس دستگاه که استفاده می شود با هندپیس پوستی جهت روشن سازی یا پروب واژینال که برای خشکی یا عفونت استفاده می شود متفاوت است. در لیزر لابیا هندپیس جراحی داریم که برش در سطح پوست ایجاد می کند. تفاوت برشی که با لیزر زده می شود با برش تیغ جراحی این است که برشی لیزر، لبه های صاف تر و یکدستی دارد.

اغلب نیاز به بخیه نیست به دلیل اینکه لیزر همزمان با برش، مقطع رگ ها را هم می بندد و لخته های ظریف در سطح عروق ایجاد می کند. البته در بعضی موارد که لابیاها ضخیم باشد و لبه های برش فاصله ی زیادی از هم داشته باشد بهتر است برای ترمیم هر چه سریعتر از یک تا دو بخیه استفاده شود. که این بخیه ها تاثیر منفی در نتیجه کار از نظر ندارند.

ولی برشی که با تیغ جراحی زده می شود به دلیل اینکه مانند لیزر همزمان با عروق بسته نمی شود حتما نیاز به بخیه در سر تا سر طول برش دارد و این تعداد بخیه ها می تواند سبب ناهموار شدن لبه های زخم شود. در گذشته موارد بسیاری از نتایج نامطلوب و کنگره ای شدن لبه های زخم وجود داشت که البته امروزه اغلب آنها با استفاده از لیزر قابل ترمیم است.

عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی

نکته مهم این است که در تمام افراد از جراحی با لیزر نمی توان استفاده کرد. روش V و wedge و هودکتومی یا کلیتورال هود ریداکشن با لیزر امکان پذیر نیست و لزوما باید از جراحی با تیغ استفاده شود. اما اگر در فردی بعد از معاینه توسط پزشک، تشخیص داده شود که لیزر میسر است، به هیچ وجه توصیه نمی شود به دلیل هزینه کمتر، جراحی با تیغ انجام شود. چون همانطور که گفتیم نتیجه آن با بخیه های زیادی که در جراحی با تیغ و چاقوی جراحی مورد نیاز است، اصلا با نتیجه حاصل از لیزر لابیاپلاستی قابل مقایسه نیست. و مسلما نتیجه لیزر بسیار مطلوب تر خواهد بود.

طبق توضیحاتی که دادم فرد متقاضی لابیاپلاستی نمی تواند درخواست کنه که جراحی فقط با لیزر انجام شود چون در بعضی شرایط این اقدام غیرممکن است. و تشخیص نوع عمل با پزشک جراح و در جلسه مشاوره و معاینه ی قبل از عمل است.

بیشتر 15 سال است که دکتر سمیرا مصباح جراح و متخصص زنان در کلینیک خود، با استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا، این جراحی را در مدت زمان کم و با کمک بی حسی موضعی انجام می دهم و بعد انجام عمل بیمار می تواند به منزل برود و با رعایت توصیه های مراقبتی به زندگی عادی بپردازد.

دکتر سمیرا مصباح
دکتر سمیرا مصباح

عمل لابیاپلاستی با بی حسی یا بیهوشی؟

سوال خیلی از مراجعین در این مورد مطرح می شود که آیا حین انجام جراحی ناحیه تناسلی درد خواهیم داشت یا خیر؟ پاسخ این است که اگر بی حسی به صورت مناسب و صحیح انجام شود شما دردی حین انجام جراحی نخواهید داشت. برای افرادی که قرار است جراحی در مطب انجام دهند، از بی حسی موضعی با داروی تزریقی که به موضع عمل تزریق می شود مختصری دردناک است.

البته قبل تزریق بی حسی مدت ۶۰-۴۵ دقیقه از کرم بی حسی موضعی استفاده می شود. اما در نهایت چون داروی بی حسی به زیرپوست تزریق می شود مختصری دردناک است. اما بعد از تزریق داروی بی حسی، طی عمل جراحی بیمار دردی احساس نمی‌ کند و تنها کشش بافت یا فشار دست جراح را ممکن است حس کند. که این حالت به هیچ وجه همراه با درد نیست. در مواردی که نیاز به انجام جراحی در اتاق عمل باشد، طبق نظر متخصص بیهوشی، روش بی حسی تعیین می شود.

اغلب موارد بی حسی نخاعی از طریق کمر انجام می شود و پس از بی حس شدن پاها و ناحیه تناسلی، فرد دردی ندارد و نیاز به تزریق داروی بی حسی در موضع عمل نیست. گاهی در بعضی افراد بیهوشی عمومی انجام می شود ولی در کل انتخاب یکی از این دو بر عهده متخصص بیهوشی بر اساس شرایط فرد است. از نظر پزشکی به طور کلی روش بی حسی اسپینال (نخاعی از کمر) نسبت به بیهوشی عمومی عوارض کمتر و بهبودی سریع تری دارد.

آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟

خیلی از افراد متقاضی عمل ناحیه تناسلی اصرار بر جراحی با لیزر دارند .ما هم در کلینیک با توجه به اینکه لیزر جدیدترین تکنولژی در زمینه خدمات و درمانی ناحیه ژنیتال است اولویت مان استفاده از لیزر برای این عمل است ولی نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها ،چینهای اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف  متفاوت هست و این تفاوت ها تعیین کننده روش جراحی است، بنابراین این جراحی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست و نوع عمل را  پس از معاینه مشخص می کنیم.

مراقبت های بعد از عمل ناحیه تناسلی

مراقبت های اولیه بعد از انجام عمل لابیاپلاستی برای کسب نتیجه مطلوب بسیار موثر است. در ۲۴ ساعت اول بیمار تقریباً باید استراحت مطلق داشته باشد. زمانی که دراز می کشد زیر باسن یک بالشت گذاشته شود، کمپرس یخ به صورت متناوب استفاده شود.بطور خلاصه  مراقبت های روز اول بعد از عمل لابیاپلاستی:

 • بعد از عمل و هنگام برگشت به منزل یا شهر خودتون نباید رانندگی کنید .
 • بالافاصه بعد از رسیدن به منزل باید استراحت کامل کنید.
 • کیسه یخ را در ناحیه ی عمل گذاشته شود و فقط برای رفتن به سرویس بهداشتی باید از جای خود بلند شوید.
 • ترجیحا از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید.
 • داروهایی که تجویز شده را شروع کنید.

بعد از ۲۴ ساعت اول کمپرس آب گرم استفاده بشود . می توانند استحمام داشته باشند و بعد از هر بار شستشو با سشوار محل جراحی خشک شود. در روزهای ابتدایی از شستن های طولانی پرهیز کنند. لباس زیر تنگ نپوشند و داروهایی که پزشک تجویز کرده را مصرف کنند. در ماه اول سیگار مصرف نشود، ویتامین های C،E و همچنین سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنند و در طی یک ماه اول از نزدیکی و رفتن به استخر پرهیز کنند. همچنین موارد زیر در مراقبت های هفته اول بعد از عمل لابیا پلاستی توصیه می شود:

 1. از لحاظ شستشو ناحیه ی عمل: 2 روز بعد از عمل باید از آب ولرم و بتادین برای شست و شو ناحیه استفاده کنید. بتادین باید رقیق باشد وگرنه مانع از ترمیم زخم می شود. روزی 2 بار هر بار 5 دقیقه محل را شست و شو دهید. بعد از شستشو ناحیه ی مورد نظر باید با سشوار خشک شود و به هیچ عنوان از دستمال کاغذی استفاده نکنید.
 2. روز دوم تا چهارم بعد از عمل فقط در حد کارهای سبک و شخصی داشته باشید و از کارهای سنگین اجتناب کنید.
 3. بعد از 4 روز می توانید به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید.
 4. باید به این نکته مهم توجه کنید که ناحیه مورد نظر دارای رطوبت نباشد، به این دلیل که ریسک عفونت را افزایش می دهد.

عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی

 کلیه عزیزانی که در کلینیک ما عمل می کنند در روز عمل،دستورالعمل کاملتری برای مراقبت های بعد از عمل ارائه خواهد شد و همچنین شماره موبایلی در اختیارشان قرار می گیرد  که خانم دکتر پاسخگوی سوالات این عزیزان تا یکماه بعد از عمل، خواهند بود. 

بکارت و لابیاپلاستی

سوالی که به طور شایع در مورد انجام لابیاپلاستی پرسیده می شود، این است که آیا در افراد باکره امکان لابیاپلاستی هست یا خیر؟ قابل ذکر است بسیاری از مراجعین و متقاضیان جراحی لابیاپلاستی دختران باکره هستند و این جراحی به هیچ وجه آسیبی به پرده بکارت نمی زند. برای توضیح این‌ مساله باید بدانیم که لابیاها، لبه های پوستی هستند که در ناحیه تناسلی خارجی قرار گرفته است و پرده بکارت بافت مخاطی است که به صورت یک حلقه ورودی ناحیه تناسلی را فرا گرفته و هیچ ارتباطی به ناحیه تناسلی خارجی ندارد.

به طور معمول پرده بکارت ۳-۲ سانتی متر داخل تر نسبت به لابیاهای مینور قرار گرفته است و پارگی آن فقط با دخول در رابطه جنسی یا وارد شدن انگشت یا هر جسمی به ناحیه تناسلی اتفاق می افتد. در جراحی لابیاپلاستی برش یا دستکاری روی پرده بکارت انجام نمی شود. بنابراین لابیاپلاستی در دختران باکره مانعی ندارد.برای مطالعه بیشتر به مقاله کامل ” لابیاپلاستی برای دختران باکره ” که در این زمینه نوشته شده مراجعه نمایید.

محدوده سنی مجاز برای انجام عمل ناحیه تناسلی

جراحی لابیاپلاستی تقریبا در تمام سنین باروری قابل انجام است. اغلب خانم هایی که به دلایل درمانی یا نیاز به این جراحی دارند می توانند لابیاپلاستی شوند. از بلوغ کامل تا پس از سالهای یائسگی امکان انجام این جراحی وجود دارد و افزایش سن منعی برای لابیاپلاستی نیست اما توصیه کلی بر این است که دختران زیر ۱۸ سال این جراحی را تا سنین ۱۹-۱۸ سالگی به تاخیر بیندازند تا تغییرات کامل بلوغ و شکل نهایی ناحیه تناسلی که تحت تاثیر هورمون ها است به وجود آمده باشد. بنابراین لابیاپلاستی از ۱۸ سالگی و بعد از بلوغ کامل تا سنین پس از یائسگی قابل انجام است.

ارتباط زگیل و تبخال با لابیاپلاستی

آیا ابتلا به زگیل تناسلی و تبخال منعی برای انجام لابیاپلاستی است؟  برای پاسخ به این سوال اول باید بدانیم که زگیل تناسلی در اثر ابتلا به ویروس HPV و تبخال تناسلی در اثر ابتلا به ویروس HSV بروز می کند. هر دوی این ویروس ها، ویروس های پوستی هستند و در شرایطی مثل وجود بیماری شدید، مصرف داروهایی مثل کورتون، ضعف سیستم ایمنی و آسیب های پوستی مثل خراش هایی که در اثر شیو پوست یا خارش یا لیزر روشن سازی و لیزر موی زائد (که سبب زخم های بسیار ریز و میکروسکوپی در پوست می شوند) احتمال عود این ویروس ها وجود دارد.

پس هر فردی که دچار ویروس HPV و HSV باشد احتمال دارد که بعد از هر یک از اقدامات فوق و همچنین بعد از هر جراحی در ناحیه تناسلی یا لابیاپلاستی دچار عود ضایعات شود که البته برای پیشگیری از این مساله راهکارهایی مثل استفاده از داروهای ضدویروسی پیشگیری کننده قبل و بعد از عمل وجود دارد. در مورد امکان انجام جراحی لابیاپلاستی یا منع انجام آن در این افراد، ابتلا بیماران را به دو گروه تقسیم می کنیم.

دکتر سمیرا مصباح
دکتر سمیرا مصباح

بیماران دچار ضایعات پوستی یا افرادی که هیچ ضایعه پوستی (تبخال در HSV و زگیل در HPV) ندارند و فقط سابقه ابتلا داشته اند. اگر فردی دچار تبخال فعال یعنی تاول های تبخال در حال حاضر باشد، باید جراحی لابیاپلاستی به تاخیر انداخته شود تا زمانی که ضایعات کامل از بین بروند و پوست پاک شود. اما اگر فردی در حال حاضر تبخال ندارد و فقط سابقه ی ابتلا به تبخال داشته، با توجه به اینکه ویروس HSV (عامل تبخال) بصورت مادام العمر در بدن باقی می ماند، بهتر است از یک روز قبل انجام جراحی لابیاپلاستی تا چند روز بعد آن قرص های خوراکی ضد ویروسی مصرف شود.

اما در مورد زگیل تناسلی و ویروس HPV: اگر فردی در حال حاضر ضایعات زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه ژنیتال داشته باشد، به هیچ وجه نباید جراحی لابیاپلاستی انجام شود. بلکه ابتدا باید زگیل ها با استفاده از لیزر، فریز یا بعضی داروها و کرم های موضعی برطرف شود و پس از پاک شدن زگیل ها، اگر طی ۶ ماه هیچ زگیلی نداشت، اقدام به جراحی لابیاپلاستی کند. اما اگر فرد مبتلا به HPV، هیچ‌ زگیلی روی پوست نداشته باشد و فقط در تست پاپ اسمیر و تاپینگ HPV، ویروس تشخیص داده شده باشد، منعی برای جراحی لابیاپلاستی نیست.

عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی عمل ناحیه تناسلی

هر دو گروه باید آگاهی داشته باشند که با توجه به صحبت هایی که در ابتدای مطلب داشتیم، بعد هر جراحی و دستکاری پوستی ناحیه تناسلی در آنها، احتمال عود ضایعات وجود دارد و بنابراین باید به روش های مختلف غذایی و دارویی سیستم ایمنی تقویت شود.

عکس قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی

با توجه به احترام و اهمیت به حریم خصوصی افراد ، عکس های قبل و بعد عمل های ناحیه تناسلی فقط روی گوشی شخصی دکتر سمیرا مصباح موجود است که در زمان مشاوره در مطب به شما نشان خواهند داد. شما هم اگر فکر میکنید به دلایلی که گفته شد ، این عمل برای شما مناسب است ،میتوانید جهت انجام مشاوره قبل عمل مراجعه کنید. در مورد مراقبت ها و نقاهت بعد از عمل مفصل در پیج اینستاگرام و وب سایت من ویدئو هایی گذاشته شده است که میتوانید استفاده کنید.

جهت دریافت مشاوره و اخذ نوبت، با ما در ارتباط باشید:

سوالات رایج مخاطبین عزیز در مورد لابیاپلاستی

 • آیا لابیاپلاستی به بکارت آسیب میزند؟
  • خیر تعداد زیادی از افراد متقاضی عمل ناحیه تناسلی، دختران باکره هستند. لابیا در قسمت خارجی ناحیه تناسلی قرار دارد و پرده بکارت حدود ۲-۳ سانت داخلتر نسبت به لابیا است و بنابراین، این دو هیچ ارتباطی به هم ندارند. پس این عمل در دختران باکره منعی ندارد. ولی در دختران باکره توصیه میشود در صورت تمایل به این جراحی، بعد از سن ۱۸ -۱۹ سالگی برای این عمل اقدام کنند تا تغییرات هورمونی و بلوغ کامل شده باشد.
 • آیا پس از لابیاپلاستی، در صورت بارداری یا زایمان لابیاها به فرم قبل برمیگردند؟
  • خیر پس از انجام جراحی لابیاها رشد یا تغییر فرم به شکل اولیه نخواهند داشت، و در صورتی که فرد در آینده قصد بارداری داشته باشد، منعی برای انجام لابیاپلاستی نیست.
 • آیا در طی بارداری یا همزمان با زایمان می توان لابیاپلاستی انجام داد؟
  • خیر در دوره بارداری هر گونه جراحی ممنوع است در زمان زایمان هم چه طبیعی چه سزارین، امکان این جراحی به دلیل پرخونی و تورم بافتهای بدن و ناحیه تناسلی نیست و این عمل باید به ۴-۶ ماه بعد زایمان موکول شود.

 • چرا زنان به دنبال عمل ناحیه تناسلی هستند؟
  • اهداف زنان متقاضی لابیاپلاستی در دو گروه و درمانی قرار می گیرد.ممکن است فرد به جهت احساس نیاز به این عمل داشته باشد یا در مواردی که بزرگی لابیاها سبب درد و سوزش در زمان نزدیکی و ورزش یا پوشیدن لباسهای تنگ و یا عفونت مکرر شود ، نیاز به عمل داشته باشند.
 • آیا عمل ناحیه تناسلی سبب کاهش حس جنسی می شود؟
  • خیر، حس جنسی و ارگاسم زنان مربوط به تحریک کلیتوریس و تحریک نقطه ی جی است که داخل ناحیه تناسلی قرار دارد. و اعصاب دخیل در ارگاسم در لابیاها قرار ندارند. عمل ناحیه تناسلی(لابیاپلاستی) روی لبه های داخلی ناحیه تناسلی (لابیامینور) انجام می شود که نقشی در ارگاسم و رسیدن به حداکثر ارضای جنسی ندارد و بنابراین این عمل باعث کاهش یا از بین رفتن حس جنسی و ارگاسم در خانم ها نمیشود.
 • هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟
  • برای تعیین هزینه عمل لابیاپلاستی معاینه لازم است.چرا که برای هر فرد با توجه به نوع و ضخامت لابیای رشد کرده و میزان عدم تقارن لابیامینورها،باید مشخص شود که امکان عمل با لیزر مونالیزا است یا جراحی لابیاپلاستی یا ترکیبی از لیزر و جراحی. بنابراین تا زمانی که برای معاینه در مطب حضور پیدا نکنید امکان تعیین قیمت لابیاپلاستی نیست اما می توان بازه قیمتی 4 تا 6 میلیون تومان را برای آن در نظر گرفت.

 • میخواهم نمونه کار قبل و بعد عمل لابیاپلاستی را ببینم؟
  • برای دیدن نمونه کار قبل و بعد از عمل   ناحیه تناسلی می توانید به مطب دکتر سمیرا مصباح مراجعه کنید و یا در اینستاگرام به ما پیام بدهید.
 • آیا بیمه ها هزینه های لابیاپلاستی را پوشش می دهند؟
  • خیر، بیمه ها هیچ یک هزینه های جراحی های و لابیاپلاستی را تقبل نمی کنند.
 • آیا جراحی ناحیه تناسلی درد دارد؟
  • خیر ، در موارد استفاده از بی حسی موضعی قبل از انجام جراحی، داروی بی حسی در محل عمل تزریق می شود و طی عمل هیچگونه دردی احساس نمی شود. در موارد جراحی در اتاق عمل هم با توجه به بیهوشی یا بی حسی از ناحیه کمر، هیچ دردی احساس نمی شود.
 • آیا این عمل برای روشن سازی ناحیه تناسلی هم مفید است؟
  • در جراحی لابیاپلاستی، بخش های تیره ی لابیاهای مینور برداشته می شود .ولی در روشن شدن پوست ناحیه ژنیتال و کشاله های ران هیچ اثری ندارد.

 • بعد از عمل لابیاپلاستی چند جلسه ویزیت نیاز هست؟
  • حدود یک ماه از عمل فرد باید برای معاینه باید به مطب مراجعه کند و یا اگر در شهرستان هست می تواند از طریق شماره تلفن مخصوص بیماران با من(دکتر سمیرا مصباح) در ارتباط باشد.
 • آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟
  • خیلی از افراد متقاضی عمل ناحیه تناسلی اصرار بر جراحی با لیزر دارند .ولی نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها ،چینهای اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف تعیین کننده روش جراحی است، بنابراین جراحی لابیاپلاستی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست و نوع عمل را پزشک جراح پس از معاینه مشخص می کند و تعیین روش جراحی با توجه به تمایل شخصی افراد انجام نمی شود.
 • من شهرستان هستم و میخواهم فقط یکبار برای عمل بیام،امکانش هست؟
  • با توجه یه اینکه مراجعین  زیادی از شهرهای مختلف ایران  و حتی ایرانیان مقیم خارج از ایران داریم ،برای این عزیزان تمهیداتی اندیشیدیم که فقط یکبار برای عمل بیایند .اما برای دریافت نوبت قطعی عمل لازم است حتما از قبل از طریق پیج اینستاگرام و یا تماس با مطب ،از شرایط مطلع شوند و بدون هماهنگی قبلی مراجعه نکنند.
 • عوارض لابیاپلاستی چیست؟
  • عمل ناحیه تناسلی ممکن است در موارد نادر با توجه به تعداد بخیه ها و ضخامت اولیه لابیاها و زمینه ی پوستی فرد در روند ترمیم ، اسکار یا بافت کلوئید تشکیل شود. خونریزی و هماتوم در ناحیه، تورم یا عفونت هم از عوارض موقت و بسیار کم می تواند باشد.

اینستاگرام ما را دنبال کنید
تلفن: 09364356609