مونس پلاستی چیست

مونس پلاستی چیست

بسیاری از بانوان به طور دقیق نمی‌دانند که ناحیه مونس در کجای ناحیه تناسلی قرار دارد و مونس پلاستی چه کاربردی برای خانم‌های میانسال دارد. تغییرات ظاهری در بخش‌های مختلف ناحیه تناسلی معمولاً در اثر کاهش و افزایش وزن‌های متعدد رخ می‌دهد. بسیاری از افراد برای از بین بردن چربی‌های دور شکم، از رژیم‌های غذایی سخت استفاده می‌کنند که باعث می‌شود چربی‌های مونس نیز از بین برود. در این مطلب، بهترین روش از بین بردن شلی پوست واژن و افتادگی‌های آن را گردآوری کردیم.

مطالب

مونس ناحیه تناسلی چیست؟

مونس، ناحیه‌ای مثلثی در بالای ناحیه تناسلی و محل رویش موهای زائد است. گاهی به علت کاهش شدید وزن، چربی‌های زائد این ناحیه از بین می‌روند و در نهایت پوست این قسمت شل و افتاده می‌شود. ظاهر نازیبایی که در اثر این اتفاق به وجود می‌آید، اعتماد به نفس خانم‌ها را بسیار پایین آورده و به مرور زندگی زناشویی را دچار چالش و مشکلاتی خواهد کرد.

مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست

مونس پلاستی یکی از روش‌های نوینی است که امروزه برای رفع نواقص این ناحیه توسط متخصصین زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و مزایای زیادی را به همراه دارد.

فیلم جراحی مونس پلاستی

مونس پلاستی

همان طور که دانستید، مونس ناحیه‌ای مثلثی در بالای قسمت تناسلی و زیر شکم است. جالب است بدانید که آقایان نیز مانند بانوان دارای مونس می‌باشند. چربی‌های اضافی در این ناحیه سبب شده تا اندازه واژن شما بزرگ به نظر برسد و در مقابل با کاهش وزن و از دست رفتن چربی‌های این ناحیه، پوست دچار پیری و شلی می‌شود که در نهایت پوست مونس نیز به سمت پایین آویزان می‌شود.

هنوز بسیاری از بانوان از این مشکلات رنج می‌برند اما اطلاعات مفیدی در رابطه با جراحی زیبایی مونس پلاستی ندارند. تغییرات هورمونی نیز یکی از دلایلی است که سبب بروز این مشکلات خواهد شد. عمل زیبایی مونس پلاستی تاثیری در کاهش میل جنسی ندارد، بلکه با تغییر ظاهر و زیبایی ناحیه تناسلی باعث افزایش اعتماد به نفس در برقراری رابطه جنسی می‌شود.

مونس پلاستی چیست
ناحیه مونس در خانم ها

علت بزرگ شدن مونس چیست؟

mons pubis شما یک ناحیه مثلثی است که از بالای موهای ناحیه تناسلی شما تا جایی که اندام تناسلی شما شروع می شود ادامه دارد. این در زنان واضح تر است ، اما مردان نیز چنین چیزی دارند.

هنگام افزایش وزن ، چربی اضافی اغلب در mons pubis تجمع می یابد. این می تواند باعث بزرگ شدن و برآمدگی آن شود. پوست شما باید کشیده شود تا بافت چربی اضافی را هنگام تجمع بپوشاند. هرچه وزن شما بیشتر شود ، پوست شما بیشتر کشیده می شود.

مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست

اگر مقدار زیادی از وزن خود را کاهش دهید ، با همان مقدار پوست اما بافت چربی کمتری که باید پوشانده شود باقی می ماند. از آنجا که پوست اضافی شل است ، می تواند افتاده شود.

وقتی جوان هستید و فقط برای مدت کوتاهی وزن اضافه می کنید ، پوست شما دارای خاصیت ارتجاعی کافی است تا به حالت صاف اولیه خود بازگردد. با این حال ، هرچه بافت چربی اضافی بیشتری داشته باشید و سن شما بیشتر باشد ، پوست شما حالت ارتجاعی کمتری پیدا می کند.

این عمل مناسب چه کسانی است؟

عمل مونس پلاستی بیشتر در افرادی صورت می‌گیرد که از شلی و افتادگی شکم خود ناراضی بوده اند هم چنین شلی و افتادگی شکم باعث می‌شود که فرد رابطه جنسی خوبی نداشته باشد و از آن لذت نبرد و حتی نمی تواند لباس های مورد علاقه خود را بپوشد و در آن زیبا دیده شود زیرا افتادگی شکم یکی از دلایلی است که لباس در تن افراد زشت دیده می‌شود و ایست خوبی نخواهد داشت.

جراحی مونس پلاستی را هر زنی که از اندازه، شکل و پوست اضافی ناحیه تامی تاک ناراضی است می تواند انجام بدهد و هم چنین می تواند آن را تغییر دهد تا اصلاح شود. به یاد داشته باشید شما باید برای این عمل در سلامت فکری و بالغ باشید و انتظارات واقع بینانه ای از خود داشته باشید.

قبل و بعد از عمل مونس پلاستی
قبل و بعد از عمل مونس پلاستی

در این جراحی شکم بیمار سفت و تا حدودی عضله می‌شود و دیگر از شلی و افتادگی شکم خبری نیست اما باید به یاد داشته باشید که اگر بعد از عمل جراحی نکاتی را رعایت نکنید بعد از گذشت چند سال دوباره افتادگی و شلی شکم شما پدیدار خواهد شد. به یاد داشته باشید که بعد از عمل با توجه به مشاوره ها و توصیه های دکتر از اندام خود مراقبت کنید تا دیگر دچار شلی و افتادگی شکم نشوید و بتوانید با خیال راحت لباس مورد علاقه خود را بپوشید و از آن لذت ببرید.

مزایای مونس پلاستی در مقایسه با روش های مشابه چیست؟

روش مونس پلاستی در مقایسه با دیگر روش های زیبایی مشابه بسیار ایمن تر است و عوارض کمتری دارد. این روش در لیفت ناحیه برجستگی شرمگاهی بسیار موثرتر از دیگر روش ها عمل کرده است. در صورتی که بیمار به دلیل افتادگی ناحیه برجسته شده شکم دچار مشکلات ادراری و جنسی شده باشد نیز با استفاده از روش مونس پلاستی می تواند برای رفع این مشکل اقدام کند.

مونس پلاستی یکی از روش های کم عارضه جراحی زیبایی می باشد. با این حال به دلیل وجود زخم در ناحیه شکم، بیمار تا حدود دو هفته احساس درد خواهد داشت. همچنین ممکن است بیمار در ناحیه درمان حس کشیدگی و درد عضلانی داشته باشد که پس از مدتی از بین خواهد رفت.

ترشح مواد زائد حاصل از عمل نیز ممکن است تا حدود یک هفته پس از عمل مونس پلاستی از محل زخم ها مشاهده شود که اتفاقی طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ ولی در صورتی که زخم ترشحات سبز یا زرد رنگ داشته باشد بهتر است با جراح متخصص زیبایی تماس حاصل شود.

عوارض برجستگی مونس

برخی از عوارض برجستگی مونس به شرح زیر است:

 • برقراری رابطه جنسی را دچار اختلال می‌کند.
 • باعث افتادگی بر روی آلت تناسلی می‌شود.
 • باعث بروز بیماری‌های عفونی دهانه واژن در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی می‌شود.

این روش درمانی و زیبایی برای بانوان با سنین بالا و افرادی که دارای زایمان‌های متعدد هستند، توصیه می‌شود. بانوانی که سن زیر ۱۸ سال دارند و دچار افتادگی در ناحیه شکم هستند نیز بهتر است تا سن ۲۰ سالگی از این تکنیک استفاده نکنند. ناگفته نماند که بانوان بلافاصله بعد از زایمان، نباید عمل مونس پلاستی انجام دهند.

دکتر سمیرا مصباح
دکتر سمیرا مصباح

مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست

نکته های قابل بیان در زمینه جراحی مونس پلاستی

 • در بازه ی ۴ الی ۶ هفته زمان نیاز است تا زخم های بیمار التیام یابند. اما بیمار پس از گذراندن این مدت زمان می تواند فعالیت جنسی انجام دهد. نکته ی حائز اهمیت این می باشد. که تا خوب شدن  کامل زخم ها نباید به بخش جراحی شده  فشار  وارد شود.
 • جراحی مونس پلاستی به هیچ عنوان  اعصاب جنسی را درگیر نمی کند. و کاهش میل جنسی را به همراه نخواهد داشت.
 • به دلیل خونریزی هنگام زایمان مناسب تر است که این جراحی دو تا سه ماه بعد از زایمان انجام شود.
 • در کسانی که قصد باردار شدن دارند ، تعویق عمل مونس پلاستی توصیه می شود.

عوارض جراحی مونس پلاستی

این جراحی زیبایی نسبت به دیگر جراحی‌های زیبایی واژن عوارض کمتری داشته و در صورت بروز عوارض بعد از گذشت ۲ تا ۳ روز بهبود می‌یابند.

برخی از عوارض جراحی مونس پلاستی عبارتند از:

 • بروز عفونت و خونریزی
 • بروز درد در ناحیه زیر شکم
 • احساس انقباضات و کشیدگی عضلات شکم
 • بروز زخم و ترشح در نواحی که مورد جراحی قرار گرفته است.

چه مواردی باید قبل از مونس پلاستی رعایت شود؟

بهتر است قبل از انجام مونس پلاستی، حتماً با بهترین متخصص زنان مشورت نمایید زیرا ممکن است، روش دیگری برای جوانسازی واژن شما مناسب باشد. گاهی میزان افتادگی در مونس یا ناحیه تناسلی به حدی است که با تزریق چربی به واژن رفع می‌شود و دیگر نیازی به مونس پلاستی نمی‌باشد.

مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست

قبل از انجام مونس پلاستی باید وزن خود را به میزان ایده‌آل برسانید و چربی‌های بدن را تا حد ممکن کاهش دهید، زیرا نباید بعد از انجام مونس پلاستی دوباره دچار تغییر سایزهای متعدد شوید. در صورت مصرف دارویی خاص برای یک بیماری زمینه‌ای و حساسیت به داروهای بیحسی و بیهوشی حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

مراقبت های بعد از عمل مونس پلاستی

 1. به مدت یک ماه از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.
 2. از انجام فعالیت‌های ورزشی و کارهای سنگین به مدت ۷ روز خودداری نمایید.
 3. با رعایت بهداشت ناحیه تناسلی از بروز هر گونه عفونت جلوگیری نمایید.
 4. از تراشیدن موهای زائد ناحیه تناسلی به مدت ۱۰ روز بعد از عمل خودداری کنید.
 5. بعد از عمل مونس پلاستی در ناحیه مورد نظر، ورم و کبودی ایجاد می‌شود که بعد از مدتی بهبود پیدا خواهد کرد.
 6. مصرف داروهای تجویز شده توسط متخصص زنان الزامی بوده و نباید به طور خودسرانه مصرف آنها را قطع نمایید.

جوانسازی ناحیه تناسلی
جوانسازی ناحیه تناسلی

هزینه جراحی مونس پلاستی چقدر است؟

هزینه جراحی مونس پلاستی برای افراد مختلف بسته به میزان مشکل، متفاوت است و به عواملی از جمله شرایط بیمار، میزان افتادگی پوست مونس، دستمزد پزشک و… بستگی دارد. توصیه می‌شود برای انجام جراحی مونس پلاستی قبل از فکر کردن به هزینه آن، به دنبال بهترین جراح و متخصص زنان در شهر خود باشید اما به طور میانگین هزینه از 12 تا 15 میلیون می باشد.

بعد از عمل چه کار هایی انجام دهید؟

صرف نظر از نوع جراحی که انجام می شود ، بدون شک پس از آن تورم زیادی ایجاد خواهد شد.کبودی نیز غیر معمول نیست. کبودی معمولاً بعد از دو تا سه هفته برطرف می شود. برطرف شدن تورم بیشتر طول می کشد ، معمولاً تا شش هفته. بهبود مداوم تورم می تواند تا سه تا چهار ماه پس از عمل ادامه یابد.

مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست

سوالات پرتکرار شما عزیزان

مونس پلاستی را با چه عمل های زیبایی دیگری می توانم انجام دهم؟

این جراحی را می توانید با عمل لابیاپلاستی، تامی تاک (ابدامینو پلاستی) و یا عمل تنگ کردن واژن (عمل واژینوپلاستی) انجام دهید.

بهترین سن برای عمل مونس پلاستی چه سنی است؟

معمولا این جراحی را برای افراد بالای 20 سال انجام می دهیم و انجام آن برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.

بلافاصله بعد از زایمان می توانم مونس پلاستی را انجام دهم؟

خیر. هیچ جراحی زیبایی بلافاصله بعد از زایمان انجام نمی شود. 3 تا 6 ماه بعد از زایمان که تمام ورم ها خوابیده، می توانید برای مونس پلاستی اقدام کنید.

آیا عمل مونس پلاستی درد دارد؟

خیر. چون از بیحسی موضعی استفاده می کنیم، موقع جراحی دردی ندارید. بعد از عمل هم درد قابل تحملی دارید که با مصرف داروهای مسکن معمولی برطرف می شوند.

خطرات ناشی از مونس پلاستی چیست؟

خطرات ناشی از جراحی مونس پلاستی شامل خونریزی ، هماتوم ، عفونت و زخم است.

ویزیت های بعد از جراحی چگونه است؟

یک هفته بعد از جراحی برای بررسی وضعیت بخیه ها اولین ویزیت لازم است. یک ماه بعد از جراحی برای بررسی نتیجه نهایی و تعیین آمادگی برای شروع آمادگی جنسی نیاز به معاینه خواهد بود.

عمل لابیاپلاستی را با چه جراحی هایی می توان همزمان انجام داد؟

می توان جراحی هایی مانند سفید کردن یا تنگ کردن ناحیه تناسلی را همزمان با جراحی لبیاپلاستی انجام داد. اما اقداماتی مانند تزریق ژل یا چربی برای فرم دهی بهتر است بعد از یک فاصله زمانی مناسب و بهبود تورم و مشخص شدن نتیجه نهایی لبیاپلاستی انجام شود.

عمل جراحی پلاستیک مونس پلاستی چگونه است؟

قبل از انجام عمل جراحی پلاستیک یا جراحی زیبایی دیگر ، با جراح خود صحبت کنید تا بهترین روش ها را برای دستیابی به نتایج مورد نظر تعیین کنید. مهم این است که انتظارات واقع بینانه داشته باشید. به یاد داشته باشید که هدف پیشرفت است ، نه کمال ، و ظاهر مورد نظر شما ممکن است دست یافتنی نباشد.
مونس پلاستی بهترین عملکرد را دارد اگر از وزن مناسبی برخوردار باشید و از سلامت کلی خوبی برخوردار باشید. در صورت داشتن وزن برای کاهش یا داشتن یک وضعیت سلامتی فعال ، ممکن است بخواهید این روش را به تعویق بیندازید.

هزینه جراحی لابیاپلاستی چه قدر است؟

هزینه این جراحی براساس ضخامت لبیا از 4 میلیون تا 7 میلیون متغبیر است.

آیا لابیاپلاستی یا عمل ناحیه تناسلی نیاز به بیهوشی دارد؟

لابیاپلاستی جز جراحی های سبک محسوب می‌شود و معمولاً به صورت سرپایی قابل انجام است و نیاز به بیهوشی ندارند و تحت بی حسی موضعی قابل انجام است.

آیا عمل لابیاپلاستی دردناک است؟

خیر. معمولاً با بی حسی موضعی در چند مرحله درد قابل کنترل است و کاملا بدون درد انجام می‌شود.

لابیاپلاستی و عمل ناحیه تناسلی چقدر طول میکشد؟

معمولاً عمل ناحیه تناسلی و لابیاپلاستی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

لابیاپلاستی را آیا می‌توان در افرادی که هنوز ازدواج نکرده‌اند ولی لابیا های بزرگ دارند انجام داد؟

بله . لابیاپلاستی مشکلی برای بکارت دختران ایجاد نمی‌کند و در همه افراد ۱۸ سال به بالا چه ازدواج کرده باشند و چه ازدواج نکرده باشند قابل انجام است و محدوده سنی خاصی برای لابیاپلاستی وجود ندارد.

آیا جای بخیه ها (اسکار) در لابیاپلاستی باقی می‌ماند؟

خیر. به علت اینکه خونرسانی به ناحیه ناحیه تناسلی بسیار خوب است و بخیه ها در صورت نیاز به صورت زده می‌شود جای بخیه ها باقی نمی‌ماند. در ضمن اگر لابیاپلاستی با لیزر واژینال انجام شود در روش استفاده از لیزر ، میتوان همزمان برش و انعقاد خون را انجام داد و نیازی به بخیه نیست.

آیا لابیاپلاستی روی لذت جنسی تاثیر دارد؟

اعصاب حس جنسی که باعث لذت جنسی می‌شوند اکثراً در ناحیه کلیتوریس و در نقطه جی در داخل ناحیه تناسلی قرار دارند و نه روی لابیا مینور ، در نتیجه با عمل لابیاپلاستی ( کوچک کردن لابیا مینور ها) میل جنسی کاهش نمی یابد. از سوی دیگر با زیباتر شدن ناحیه تناسلی و افزایش اعتماد به نفس باعث میشود فرد احساس بهتری از خود داشته باشد و رضایت جنسی بیشتری در رابطه جنسی داشته باشد.

چند روز بعد از لابیاپلاستی می‌توان به سر کار برگشت؟

بعد از عمل نیاز به دو روز استراحت در منزل هست و تا یک هفته می توان از مرخصی شغلی استفاده کرد.

آیا لابیاپلاستی سبب تنگ تر شدن ناحیه تناسلی هم می گردد؟

لابیاپلاستی سبب کوچک شدن لابیا ها یا لب های اطراف ناحیه تناسلی می گردد ولی اگر ناحیه تناسلی هم دچار گشاد شدگی باشد می توان همزمان با لابیا پلاستی ، پرینورافی یا تنگ کردن مدخل ناحیه تناسلی را هم انجام داد.

جهت روشن کردن پوست ناحیه ناحیه تناسلی آیا می توان ان را همراه لابیاپلاستی انجام داد؟

بله. می‌توان با استفاده از لیزر واژینال سفید کردن ناحیه تناسلی را همزمان با لابیاپلاستی انجام داد.

جراحی کلیتوریس با لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

در برخی مواقع همراه با بزرگی و غیر قرینگی لبیا ها,افزایش سایز و ضخامت و افتادگی پوست اطراف کلیتوریس را داریم که علاوه بر نارضایتی از شکل ظاهری می تواند با پوشاندن اعصاب حسی کلیتوریس سبب کاهش میل جنسی شود. در این مواقع جراحی همزمان با لبیا پلاستی صورت می گیرد تا شکل بیرونی ناحیه تناسلی از نظر سایز متناسب شده باشد و به بهترین نتیجه در جراحی بیمار برسیم.

آیا این جراحی در مطب انجام می شود؟

انجام جراحی های زیبایی به طور کلی در مطب ممنوع است و فقط در مراکز درمانی این جراحی ها را باید انجام داد. اما تزریق ژل، تنگ کردن واژن با لیزر، لیفت مثانه و واژن، برطرف کردن بی اختیاری ادرار و انواع معاینه های دوره ای سلامت در بانوان را می توان در مطب انجام داد و هیچ گونه ممانعتی وجود ندارد.


دکتر سمیرا مصباح
اینستاگرام دکتر سمیرا مصباح را دنبال کنید

مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست مونس پلاستی چیست