واژینوپلاستی (جراحی تنگ کردن واژن)

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی زنانه است که با هدف تنگ کردن واژن انجام می شود. این عمل فقط کاربرد زیبایی و بهبود روابط زناشویی ندارد، بلکه برای سلامت واژن و پیشگیری از برخی بیماری های زنانه مثل افتادگی رحم، مثانه و دیگر اندام های لگنی خانم ها انجام می شود.

گشادی واژن در بین زنانی که زایمان کرده اند و حتی بین بعضی از دختران مجرد بسیار شایع است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به طور کامل به موضوع جراحی واژینوپلاستی بپردازیم جهت دسترسی سریع به مطالب از فهرست زیر استفاده کنید.


عمل واژینوپلاستی چیست؟

به حذف قسمت های شل و اضافی واژن، سفت و تنگ کردن عضلات کانال واژن و نیز عضلات لبهای واژن (عضلات پرینه) با عمل جراحی، واژینوپلاستی گفته می شود. این جراحی برای درمان گشادی واژن، ترمیم و بازسازی عضلات واژن و پرینه که صدمه دیده اند، انجام می شود.

معمولا خانم هایی که عضلات کف لگن شان آسیب دیده، دارای علائمی مثل کاهش حس جنسی، احساس گشادی واژن و نیز عفونتهای مکرر واژینالی هستند. نه تنها میل جنسی این بانوان کاهش می یابد، بلکه همسر آنها نیز دچار کاهش حس جنسی و نارضایتی می شود. 

علل شلی و گشادی واژن

هر چند گشادی واژن ممکن است به دلایل ژنتیکی و ارثی رخ دهد، اما معمولا این عارضه در اثر افزایش سن خانمها و شل شدن تمام عضلات بدن در اثر بالا رفتن سن و کاهش کلاژن سازی در بافتها ایجاد می شود. عوامل دیگری نیز در از بین رفتن استحکام و بافت طبیعی واژن موثرند. مثلا:

 1. مصرف دخانیات
 2. بیماری های مزمنی مثل یبوست، آسم، آلرژی، سرفه های شدید و طولانی
 3. افزایش و کاهش وزن
 4. کشیده شدن دیواره های واژن موقع زایمان طبیعی
 5. بارداری
 6. ورزش ها و کارهای سنگینی که به شکم و لگن فشار می آورند

این عوامل باعث شلی واژن و گشادی آن می شوند. عدم توجه به درمان گشادی واژن، عوارض بیشتری را برای بانوان به همراه دارد.

واژینوپلاستی واژینوپلاستی واژینوپلاستی واژینوپلاستی واژینوپلاستی

عوارض گشادی واژن
اگر جراحی تنگی واژن برای خانمهایی که به این عمل نیاز دارند انجام نشود، به مرور زمان این خانم ها دچار مشکلات زیر می شوند:

همچنین، گشادی واژن باعث کاهش میل جنسی، کاهش ارگاسم و حس جنسی در زنان شده و منجر به ایجاد اختلافات زناشویی بین زوجین خواهد شد. 

جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این جراحی، قسمتهای اضافه، شل و آسیب دیده عضلات واژن و پرینه برداشته می شوند. قسمتهای باقی مانده این عضلات، کشیده و به هم نزدیک می شوند. سپس آنها را به یکدیگر بخیه می زنند. این جراحی نه تنها کانال واژن، بلکه مدخل واژن را نیز تنگ می کند و یک ساختار یک دست به وجود می آورد.

نحوه
نحوه انجام عمل واژینوپلاستی

بخیه های به کار رفته در جراحی تنگ کردن واژن از نوع جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن ندارند. جای برش ها و بخیه های جراحی هم اگر با بهترین کیفیت نخ جراحی و با ظرافت و مهارت انجام شود، باقی نمی ماند.

واژینوپلاستی

در صورتی که مایل به رفع گشادی واژن با جراحی واژینوپلاستی در تهران بوده و به دنبال بهترین متخصص تنگ کردن واژن با جراحی هستید، پیشنهاد می کنیم به خانم دکتر متین مصباح، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت می توانید به صورت آنلاین اقدام نمایید.

مزایای تنگ کردن کانال واژن با جراحی

تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی به صورت سرپایی در کلنیک یا بیمارستان انجام می شود. موقع عمل، بیمار هیچ دردی حس نمی کند چون این جراحی با بیهوشی کامل یا بی حسی از کمر انجام می گیرد. از دیگر مزایای عمل رفع شلی و گشادی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بهبود کیفیت زندگی زنان
 2. رفع عفونت های مکرر واژن
 3. جلوگیری از پرولاپس های لگنی در سنین بالاتر
 4. جلوگیری از بی اختیاری ادراری استرسی
 5. بهبود روابط زناشویی و افزایش ارگاسم در زوجین

بعد از این جراحی اگر بیمار مشکلی نداشته باشد، چند ساعت بعد از عمل می تواند مرخص شود و نیازی به بستری شدن ندارد. این مزیت برای خانم های شهرستانی که برای واژینوپلاستی در تهران به خانم دکتر مصباح مراجعه می کنند، بسیار عالی است و همان روز می توانند به شهر خود برگردند. 

تنگ كردن واژن با عمل جراحی برای چه کسانی است؟

روش های مختلفی برای تنگ کردن واژن وجود دارد. انتخاب روش تنگی واژن برعهده پزشک بوده و بستگی به معاینات انجام شده دارد. مثلا به اینکه آیا افتادگی مثانه دارند یا نه؟ پارگی در عضلات کف لگن هست یا نه؟ بنابراین، نتیجه معاینه تعیین می کند که پزشک شما از چه روشی استفاده کند.

زنانی کاندید واژینوپلاستی هستند که:

 • زایمان طبیعی داشته اند و با روش های غیرجراحی مثل لیزر بهبود پیدا نمی کنند.
 • سزارین کرده اند اما گشادی واژن آنها به حدی است که تنگ کردن واژن با لیزر موثر نباشد.
 • عضلات کف لگن آنها دچار پارگی شده است.

این خانم ها با هیچ روشی به جز جراحی باز واژینوپلاستی نمی توانند گشادی واژن را رفع کنند. 

آیا جراحی تنگ کردن واژن درد دارد؟

احساس کشیدگی، درد و سوزش از عوارض واژینوپلاستی هستند. این عوارض بعد از جراحی طبیعی بوده و شدید نیستند و کاملا قابل تحمل اند. به علاوه، این عوارض نشان می دهند که عمل شما به خوبی انجام شده و عضلات واژن به درستی جمع و جور شده اند. این عوارض 3 تا 4 هفته بعد از جراحی از بین می روند.

یکی دیگر از عوارض طبیعی این جراحی، ترشحات بعد از عمل تنگی واژن یا خونابه است که تا چند هفته بعد از عمل وجود دارد. این ترشحات به دلیل جذب بخیه های واژن ایجاد می شوند و جای نگرانی ندارند. بعد از چند هفته تمام این عوارض بهبود می یابند. 

عوارض
عوارض واژینوپلاستی

مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی

بعد از عمل جراحی تنگی واژن طبیعتا دچار درد و سوزش خواهید شد. جهت تسکین این علائم می توانید از شیاف های مسکن استفاده کنید. همچنین برای مراقبت های بعد از عمل تنگی واژن لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از کمپرس یخ در 24 ساعت اول بعد از جراحی
 • استفاده به موقع از داروها و پمادهای تجویزی
 • عدم استفاده از استخر و سونا به مدت 6 تا 8 هفته بعد از عمل
 • پرهیز از فعالیت جنسی تا 8 هفته بعد از جراحی واژینوپلاستی

همچنین بعد از این جراحی نباید به مدت یک تا یک و نیم ماه ورزش ها و کارهای سنگینی انجام دهید که به شکم و لگن شما فشار وارد کند.

ماندگاری عمل رفع شلی و گشادی واژن
ماندگاری نتیجه ی تنگ كردن واژن با عمل جراحی بستگی به این دارد که تمام دلایل گشادی واژن که در بالا گفته شد، بعد از جراحی تان رخ ندهند. در ضمن، ماندگاری این عمل در صورتی که مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی را درست انجام داده باشید و بعد از آخرین بارداری اقدام به جراحی کنید، بسیار بالا و حتی دائمی است. 

هزینه عمل جراحی تنگ کردن واژن

کسانی که عمل تنگی واژن را در تهران انجام می دهند، به دلیل حساسیت این جراحی و ظرافت واژن توصیه می شود به بهترین دکتر واژینوپلاستی در تهران مراجعه کنند. اگر جراح شما متخصص واژینوپلاستی نباشد، ممکن است دچار تنگی بیش از حد دهانه و در نتیجه احساس گشادی بیشتر در کانال واژن شوید. به همین دلیل انتخاب بهترین جراح و متخصص واژینوپلاستی شما را از پرداخت هزینه های عمل ترمیمی بی نیاز می کند.

به علاوه، هزینه واژینوپلاستی تحت تاثیر فاکتورهایی مثل متخصص واژینوپلاستی، محل انجام جراحی، کیفیت نخ بخیه و مواد مصرفی، انجام عمل های زیبایی دیگر همراه عمل جراحی ترمیم واژن و … دارد. بعد از معاینه پزشک و شنیدن خواسته های شما، می توانید از هزینه جراحی زیبایی واژینوپلاستی خود مطلع شوید.

برای تنگ کردن واژن با جراحی واژینوپلاستی در تهران و جهت کسب اطلاعات درباره هزینه واژینوپلاستی می توانید به مطب خانم دکتر مصباح جراح و متخصص زنان مراجعه و یا به صورت آنلاین نوبت خود را ثبت نمایید.

سوالات پرتکرار درباره عمل تنگی واژن

خانم هایی که تنگ کردن کانال واژن با جراحی را نزد خانم دکتر متین مصباح، جراح و متخصص زیبایی زنان در تهران انجام می دهند، معمولا سوالات زیر را از ایشان می پرسند:

 • بهترین زمان انجام عمل واژینوپلاستی کی است؟
  1. بهترین زمان برای انجام این جراحی زمانی است که دیگر قصد ندارید دیگر باردار شوید. چون بارداری و زایمان حتی اگر سزارین باشد، می تواند نتیجه عمل را بهم بزند.
 • جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگ کردن واژن امکانپذیر است؟
  1. بله. شما می توانید عمل های زیبایی دیگری مثل پرینورافی و جراحی لابیاپلاستی را همزمان با تنگ کردن واژن انجام دهید.
 • تفاوت واژیینوپلاستی با پرینورافی چیست؟
  1. پرینورافی عمل تنگ کردن و جمع کردن ورودی واژن (فقط 2 سانت اول واژن) است اما در واژینوپلاستی، علاوه بر تنگ کردن عضلات مدخل واژن، کل کانال واژن نیز تنگ می شود.
از خانم دکتر سوال دارید؟